A tandembiciklizés a Parkinson-kórban szenvedők és gondozóik fizikai, érzelmi és mentális jólétét, ezáltal pedig életminőségüket is javítja – számol be a Dél-Karolinai Egyetem kutatásának eredményéről a MedicalXPress. A tanulmányt az Amerikai Neurológiai Akadémia 76. éves találkozóján fogják bemutatni Denverben.
A járás sebességén is javít
A vizsgálatban 18-an vettek részt: kilenc Parkinson-kóros és a hozzájuk tartozó kilenc gondozó. A betegek és gondozóik nyolc héten keresztül hetente kétszer, beltéri, álló tandemkerékpáron edzettek, miközben egy virtuális valóság platform azt a hatást keltette, mintha a szabadban lennének. A kerékpáros program megkezdése előtt minden résztvevő elvégzett egy tesztsorozatot, amit két nappal az utolsó edzés után megismételtek. A kérdések egyrészt felmérték, milyen gyakran tapasztalnak nehézségeket a mindennapi életben, beleértve a kapcsolatokat, a szociális helyzeteket és a kommunikációt, illetve fizikai állóképességüket is feltérképezték.
"Fontos, hogy a betegeket gondozók is részesüljenek ellátásban, ezért vettük be őket is a programba” – mondta el a portálnak Dr. Jennifer Trilk. A Dél-Karolinai Egyetem Greenville-i Orvosi Iskolájának munkatársa a következő lépésről is beszámolt: eredményeiket még több résztvevővel szeretnék megerősíteni.
A tandemedzések hatására az érintettek jobb eredményeket értek le a tesztek kitöltése során, ami az általános életminőségük javulását jelzi. A közös kerékpározás hatására ráadásul a gondozók is egyéni javulást mutattak, mégpedig az általános reziliencia (rugalmas ellenállási képesség) terén, ami a kutatók szerint segíthet a rájuk nehezedő terhek csökkentésében.