40 évesen: a változás teljesen normális

A női menstruáció összetett hormonváltozás következménye. A ciklus kezdetén nő az ösztrogénszint. Ez váltja ki a petesejt megérését és az ovulációt, amikor megtörténik a tüszőrepedés, és a pete távozik a petefészekből.

A női menstruáció összetett hormonváltozás következménye. A ciklus kezdetén nő az ösztrogénszint . Ez váltja ki a petesejt megérését és az ovulációt, amikor megtörténik a tüszőrepedés, és a pete távozik a petefészekből.

A ciklus második felében a progeszteron nevű hormon veszi át a főszerepet, és az irányítása alatt elkezd megvastagodni a méh nyálkahártyája, hogy kellőképpen felkészülve várja a petesejtet.

Ha a megtermékenyülés nem következik be, a pete felszívódik, a méh tápanyagokban gazdag nyálkahártyája pedig vérzés kíséretében távozik a szervezetből. Hogy a folyamat minél hatékonyabb legyen, a méhfal (akárcsak vajúdás közben) összehúzódásokkal gyorsítja a folyamatot.

A havivérzés változásai

Ahogy telnek az évek, változik a test, a hormonrendszer - és ezzel együtt változik a menstruáció időtartama, gyakorisága, erőssége és a vele együtt járó tünetek is. Nem kell tehát pánikba esni, ha úgy tapasztalja az ember, hogy máshogyan viselkedik a teste, mint korábban. Az esetek többségében ez természetes - de vannak azért intő jelek, amelyekkel érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ilyen

  • az erős, egy hétnél tovább tartó vérzés, amikor 1-2 óránként muszáj cserélni a betétet;
  • a 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb ciklus;
  • a két menstruáció közti pecsételő vérzés;
  • a kimaradó vérzés, negatív terhességi teszt esetén.

Minek nevezzelek? Mivel a menstruációról nehéz beszélni, világszerte fantáziadús nyelvi fordulatokkal próbálják meg körülírni a nők.

  • Megjött a Mikulás − Magyarország;
  • Az angolok megérkeztek (Les Anglais ont debarqué) − Franciaország;
  • Folyam néni jött látogatóba (Aunt Flow is visiting) − Anglia;
  • A kommunisták a játszóházban vannak (Der er kommunister i lysthuset) − Dánia;
  • Cápahét (Shark Week) − Ausztrália;
  • Meglovagolni a vörös folyót (Riding the red river) − Ausztrália;
  • Holdidő (Moon Time) − Kanada;
  • Eperhét (Erdbeerwoche) − Németország;
  • Vért sír az anyaföld (Anavatan kan ağliyor) − Törökország;
  • Csata dúl a szorosban (Boğazda kavga var) − Törökország;
  • Kergemarhakór (Hullum lechman tauti) − Finnország;
  • Paradicsomot szedek (Estoy picando tomates) − Spanyolország;
  • Virágom van (Szi ma lulugyi) − lovári nyelven.
  • 5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    Tinikorban: rendszertelen, fájdalmas, ciklus

    A fiatal lányok nem ovulálnak még rendszeresen, így ciklusuk is szabálytalan. Akár három évig is eltarthat, míg kialakul, milyen hosszú a ciklusuk, hány napig menstruálnak, és milyen erős a vérzésük. Ebben az időszakban nem különösebben aggasztó, ha kimarad egy-egy hónap, de az sem, ha két ciklus közben is pecsételő vérzés jelentkezik. Az extrém hormonváltozás, amin ekkor átesnek nem csak a testet, de a lelket is megviseli, ezért van az, hogy a tinik gyakran kibírhatatlanok, hisztisek és elviselhetetlenül lusták.

    Leggyakoribb gond ebben a korban: fájdalmas menstruáció . Mivel a fiatal lányok méhe kicsi és fejletlen az első menstruáció időpontjában, a méhszájuk pedig teljesen zárt, erőteljes, vajúdáshoz hasonló méhösszehúzódásokra van szükség, hogy kiürülhessen belőle a vér.

    20 évesen: beállt a rendszer, de még felborulhat az egyensúly

    A húszas évekre egyenletesebbé válik a hormonszint, és a menstruáció is rendszeres lesz. Ugyanakkor sok olyan tényező van, ami ebben a korban is könnyen felboríthatja az épp csak megszerzett egyensúlyt.

    A legjelentősebb változás, ami ebben a korban a menstruációt is érinti, a hormonális fogamzásgátlás bevezetése. A nők többsége ebben az életkorban alakítja ki az első komolyabb kapcsolatát, amelyben rendszeres szexuális életet él, és felmerül a nemkívánt terhesség megelőzése. A nők döntő többsége a tablettát választja - és ez jó döntés, hiszen a modern gyógyszerek már csak minimális hormonmennyiséget tartalmaznak. Ám még ez a kis mennyiségű hormon is alaposan megváltoztathatja a nők ciklusát. Van, akinél erősebbé válik a havivérzés, másoknál szinte teljesen eltűnik. De a legnagyobb változás talán, hogy beáll egy mesterséges rendszer: a 28 napos ciklus.

    Van, akinek a teste könnyebben alkalmazkodik a változáshoz - másoknál előfordulhatnak kisebb-nagyobb mellékhatások ( vérzészavarok , fájdalom, a szexuális vágy csökkenése). Ezekről érdemes beszámolni az orvosnak, hiszen sokféle gyógyszer létezik, így van lehetőség némi személyre szabásra.

    A húszas évekre egyenletesebbé válik a hormonszint. Fotó: 123rf
    A húszas évekre egyenletesebbé válik a hormonszint. Fotó: 123rf

    Leggyakoribb gond ebben a korban: A leggyakrabban azonban ebben a korban azért keresik fel a nők a nőgyógyászukat, mert kimarad a menstruációjuk. Amennyiben nem terhesek, ennek általában a stressz és a túlzásba vitt sport, diéta az oka. Ha egy-egy ciklus kimarad, akkor még nincs ok aggodalomra. Nyugalommal, pihenéssel, megfelelő étrenddel általában maguktól is rendeződnek a dolgok. De ha egymás után három hónapig nem történik semmi, akkor mindenképp orvossal kell konzultálni, mert ilyenkor komolyabb hormonzavar állhat a háttérben, és annak hosszú távú egészségügyi következménye is lehet.

    30 évesen: pontos, olajozott rendszer

    A harmincas nőknek általában nincs sok gondjuk a menstruációjukkal: megbízhatóan, óraműszerűen működik, és kevés gondot okoz. Előfordulhat persze, hogy hirtelen erősebbé, fájdalmasabbá válik a vérzés, de az esetek többségében csak jóindulatú méhdaganatok (polip, fibróma) okoznak riadalmat. Ezek nem veszélyes elváltozások, és viszonylag könnyen gyógyíthatók, ezért nem érdemes halogatni a kezelésüket.

    Ekkorra tehető a magyar nők többségének az életében a gyerekszülés időszaka is. A terhességgel, szüléssel, szoptatással járó hormonváltozások gyakran felborítják a menstruációs ciklust, és a szülés után hónapokba is telhet, míg újra visszatér a havivérzés. Kellemes meglepetés lehet, hogy a szülés után a menstruációs görcsök szinte teljesen megszűnnek, mert a baba kilazította a méhszájat, így a vér könnyebben távozik, és gyakran a vérzés mennyisége is csökken.

    Leggyakoribb gond ebben a korban: endometriózis . A méh nyálkahártyája ilyenkor a méhen kívülre kerül. Ez gyulladást, hegesedést, letapadást okoz, és ha a petefészek is érintett, és elzáródott, akkor szinte lehetetlenné válik a teherbe esés. Mivel a betegség legfőbb tünete a fájdalmas menstruáció, érdemes megkeresni az okot, ha ilyesmit tapasztal valaki.

    40 évesen: a változás teljesen normális

    A menopauza szóval érdemes megbarátkozni, mert bár ilyenkor mindenki azt gondolja, hogy fiatal még hozzá, a hormonrendszer már jó tíz évvel korábban elkezd felkészülni a kapuzárásra. Míg a harmincas években a hormonok stabilan, folyamatosan termelődnek, a negyvenesek szervezetében egyre kevesebb van belőlük. Gyakori tünet, hogy a menstruáció rendszertelenné válik, ennek oka, hogy az alacsonyabbá váló hormonszint miatt elmarad a peteérés, de nem ritka, hogy a következő hónapban a hormonszint felugrik, így akkor két pete is megérik, és a vérzés is jóval erősebbé válik. Újra visszatérhetnek a görcsök, a premenstruációs tünetek is felerősödnek, és a hormonszint változása miatt egyre rövidebbé válik a ciklus is - tehát egy negyvenes nő sokkal gyakrabban menstruál, mint a megelőző években, és ezek a vérzések jóval erősebbek lehetnek.

    Leggyakoribb gond ebben a korban: A rendszeres szűrővizsgálatok egyre fontosabbá válnak, mert negyvenéves kor fölött a daganatok kialakulásának esélye is nő. Bár a méhdaganat előfordulása ritka, a jóindulatú elváltozások is okozhatnak ijesztő tüneteket. Mivel a méh betegségeinek az első jele általában a hirtelen jelentkező, extra erős vérzés és a szexuális együttlét közben jelentkező fájdalom, ha ilyesmit tapasztal valaki, érdemes felkeresnie az orvost.

    50 évesen: örüljünk neki, amíg megvan

    Az ötvenéves nők többségének már nincs gondja a menstruációjával. 55 éves korra a nők 90 százaléka már átesett a menopauzán - de egy-két ciklus kimaradása után még nem érdemes kidobni az összes megmaradt tampont és betétet, mert simán előfordulhat, hogy akár fél év múlva is visszatér a piros vendég. Persze peteéréssel együtt. Tehát amíg nincs meg az egy év, érdemes gondolni a fogamzásgátlásra - hiszen ne feledjük, a világ legidősebb anyukája, aki természetes módon esett teherbe, 56 évesen adott életet a gyerekének.

    Mivel a vérzés hirtelen visszatérése daganatot is jelenthet, érdemes felkeresni vele a nőgyógyászt, de ha a szokásos premenstruációs szindrómával együtt érkezik (ingerlékenység, görcsök), akkor valószínűbb, hogy csak a normális havibaj jött vissza egy váratlan látogatásra.

    Leggyakoribb gond ebben a korban: A női nemi hormonok többféle betegség ellen védik a nőket, így a menopauza idején fokozódik az érrendszeri betegségek, a csontritkulás és a gyulladásos betegségek kockázata. A legtöbb nő azonban nem ezért szeretne hormonpótló kezelést kapni, hanem mert nagyon megviselik a változókori tünetek. Az utóbbi években sok új, biztonságos gyógyszer lett elérhető, érdemes megbeszélni az orvossal a kezelési lehetőségeket.

    A cikk a Nők Lapja Egészség 2019. június-júliusi számában jelent meg.

    Nők Lapja Egészség

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.