A hüvelyfertőzések kifejezetten gyakori problémának számítanak a nők körében, szinte mindenki találkozik velük élete során legalább egyszer. Azonban gyakran előfordul a betegségek kiújulása is, amely kellemetlen tünetek egész sorának forrása lehet. Az elsődleges ok a hüvely kényes baktériumflórájának felborulása, amely következtében a kórokozók könnyen elszaporodhatnak. A leggyakrabban bakteriális és gombás fertőzések alakulnak ki, de a Trichomonas-fertőzés sem számít ritkának.
Bár a különböző kórokozók elszaporodásának jellemzően eltérő tünetei vannak, ezek azonban nem minden esetben jelentkeznek egyértelműen, ráadásul kevert fertőzések is gyakran előfordulnak. Általánosságban azonban elmondható, hogy a hüvelygombára bő, fehéres színű, túróállagú hüvelyváladék és erőteljes viszketés jellemző, míg a szürkés, halszagra emlékeztető folyás bakteriális eredetre utalhat. A Trichomonas-fertőzés jellemzően zöldes-sárga, habos váladékkal, valamint viszkető, égő érzéssel járhat együtt, amely átterjedhet a húgyutakra is, fájdalmas vizelési tüneteket okozva. Abban az esetben, ha a tünetek nem tipikusan jelentkeznek, laboratóriumi tenyésztésre van szükség a kórokozók azonosításához.
Lelki okok
A különböző hüvelyfolyások kialakulásának okai is szerteágazóak lehetnek: előidézhetik higiéniai, szexuális, öltözködési vagy például étkezési szokások, gyógyszerek, alapbetegségek, hormonváltozások, azonban nem ritkán lelki – azaz pszichoszomatikus – eredetűek. Kiválthatja általános feszültség, kimerültség, depresszió, gyász, alváshiány, vagy a nőiesség nem megfelelő megélése is. Azaz ha nem tud nőként kiteljesedni, nem fogadja el a saját testi adottságait, szorong a menstruációtól, a testi kapcsolatoktól, a teherbeeséstől, vagy éppen a meddőségtől. Ráadásul könnyen ördögi kör is kialakulhat: ha már többször jelentkezik kóros hüvelyfolyás, az önmagában okot adhat a szorongásra, ami tovább fokozhatja a fizikai tüneteket.
A lelki problémák hatással vannak a hormonális működésre, amitől megváltozhat a hüvely flórájának egészséges összetétele, így a kórokozók sokkal könnyebben elszaporodhatnak benne. Éppen ezért, ha felmerül a gyanú, hogy az ismételt hüvelyfertőzés mögött pszichoszomatikus okok állnak, kiemelten fontos a lelki problémák rendezése. Gyakran már maga a felismerés is pozitív változásokat hozhat, de emellett szükség lehet különböző feszültségoldó technikák – meditáció, jóga – elsajátítására, megfelelő alvási körülmények kialakítására, kapcsolati problémák rendezésére, vagy akár pszichoterápiára is.
Kialakult tünetek kezelése
Természetesen a már kialakult testi tüneteket is kezelésre szorulnak. Legfontosabb a normál hüvelyflóra visszaállítása: gondoskodni kell a kórokozók számának csökkentéséről, valamint a hasznos baktériumok visszatelepítéséről. Amennyiben, a fertőzés súlyos tünetekkel jár együtt, javasolt nőgyógyászhoz fordulni, azonban enyhébb, komplikációmentes esetekben hatásosak lehetnek a patikában recept nélkül kapható krémek, kúpok, vagy kisebb bakteriális fertőzések kezelésére is alkalmas hüvelyflóra-helyreállító készítmények.
Szintén ajánlottak az olyan fertőtlenítő oldatok, amelyek egyaránt bevethetőek a gombás, bakteriális, illetve például a lipofil vírusok által kiváltott tünetek kezelésére. Az octenidin-dihidroklorid hatóanyagtartalmú, jódmentes oldatok – amelyek színtelenek és a fehérneműn sem hagynak foltot – ráadásul a kismamák számára is biztonságosan alkalmazhatóak: kizárólag helyileg fejtik ki a hatásukat anélkül, hogy a vérkeringésbe kerülnének. A gyógyszertárakban elérhetőek olyan speciálisan kifejlesztett applikátorral összekombinálható változatok, amelyek egyszerűen, kényelmes és diszkréten használhatóak. Az applikátorok segítségével egyenletesen eloszlatott oldat bevonja a hüvely falát, és kíméletes módon megküzd a túlszaporodott kórokozókkal.