A cisztitisz a hólyag gyulladása, amelyet általában bakteriális fertőzés okoz. Gyakori húgyúti fertőzés, amely általában inkább kellemetlen, mint súlyos tünetekkel jár.
Tünetek
- égő, fájdalmas érzés pisiléskor
- gyakori, sürgető vizelési inger
- sötét, szagos és zavaros vizelet
- alhasi fájdalom
- rossz közérzet, általános fáradtságérzet
Az esetek többségében a hólyaghurut akkor következik be, amikor a bélben vagy a bőrön zavartalanul élő baktérium - leggyakrabban az E. coli nevű bélbaktérium - bekerül a húgycsőbe, majd onnan a húgyhólyagba. Egyelőre nem pontosan tisztázott, hogyan történik mindez, mindenesetre a fertőzés kockázatát jelentősen növelik a következő esetek:
- közösülés
- a WC-papír nem megfelelő használata
- tartós katéterezés
- 1 éves kor alatti és 75 év feletti életkor
- várandósság
- hüvelyifogamzásgátlóhasználata
- cukorbetegség
- legyengült immunrendszer
A nászutas betegség
A szex után fellángoló felfázást sokan tapasztalják, elterjedt megnevezése a nászutas betegség. Ennek alapvető oka az, hogy a nőknél a végbél, a húgycső és a hüvely egymáshoz nagyon közel helyezkedik el. Így az aktus során az E.coli baktérium könnyen besodródhat a húgycsőbe, és onnan feljuthat a hólyagba, ahol megtapadva fertőzést okoz. Ezért fontos a szex előtti mosakodás és szex utáni mielőbbi hólyagürítés.
Másik oka a gyakori partnercsere. A férfi húgycsövében 15 napig megél az E. coli, amely óvszer nélküli aktus során bekerülhet a hüvelybe, vagy akár a húgycsőbe is. Emellett fontos tudni, hogy minden férfi spermája más pH-jú, ami a hüvely enyhén savas közegét megváltoztathatja, így felborul a hüvelyflóra egyensúlya, és elszaporodhatnak az ott található kórokozók.
A harmadik tényező, ami felerősíti a hólyaghurut kialakulásának esélyét, az a gyakori, intenzív szex. Ugyanis az ondó pH-ja közel semleges, ami a spermiumok számára kedvező, ám a hüvely enyhén savas pH-értékének már kevésbé előnyös. Ezért is javasolják a szakemberek az óvszer használatát. A fellángolások megelőzése érdekében az aktussal összefüggő óvintézkedéseken túl legalább olyan fontos a hüvelyflóra egyensúlyának fenntartása hüvelyflóra-regenerálókkal.
Mivel a cisztitisz a szexuális életünket is megkeserítheti, a diszkomfortérzésről érdemes beszélni a partnerünkkel, és a fertőzés fennállása alatt kerülni a közösülést. Az esetek többségében a hólyaghurut természetes összetevőjű készítményekkel is kezelhető, ám van, akinél a fertőzés visszatér, és hosszú távon akár vesebetegséghez is vezethet.
A változókorú nők amúgy sem problémáktól mentes életét is tovább nehezítheti a hólyaghurut, melynek oka, hogy az ösztrogén hormon csökkenésével nemcsak a hüvely, de a húgycső hámja is elvékonyodik. Ösztrogén hiányában a hüvelyflóra szintén megváltozik, így könnyen elszaporodnak benne a kórokozó baktériumok, és kialakul a fertőzés.
A hólyaghurutot nem szükséges minden esetben antibiotikummal kezelni, a kellemetlen tünetek jelentkezésekor először érdemes növényi (például medveszőlő) készítményekkel enyhíteni a panaszokat. Antibiotikumra akkor van szükség, ha 4 nap után sem múlnak a panaszok, ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.