A császármetszések nagy arányú előfordulása tehető felelőssé a koraszülések legnagyobb részéért - derült ki egy mindenre kiterjedő országos felmérésből.
Az Egyesült Államok Betegségirányító és Megelőző Központjának (CDC) adatai szerint 1996 és 2004 között közel 60000-el nőtt a koraszülések száma, és 92 százalékkal a császármetszéssel született gyermekeké. Az egyke gyermekek esetében (tehát az ikerterhességeket nem számítva) a koraszülések száma 10 százalékkal nőtt ebben az időszakban, a császármetszések száma pedig 36 százalékkal.
Az Egyesült Államokban a 34-36-ik hétre született gyermekek teszik az egyke koraszülések legnagyobb részét. Ezeknél a gyermekeknél nagyobb eséllyel alakulnak ki légzési nehézségek, étkezési zavarok, testhőmérséklet instabilitás (hypothermia), sárgaság és agyi rendellenességek, mint az időre születetteknél. A mostani kutatás szerint ezeknek a koraszüléseknek a nagy részéért a császármetszések nagy arányú előfordulása a felelős.
"Igaz, hogy a terhesség alatt fellépő különböző komplikációk miatt gyakran kell császármetszést végezni, a magzat és az anya érdekében, meg vagyunk győződve róla, hogy a császármetszések egy része nem orvosi okok miatt történik" - nyilatkozta Dr. Alan R. Fleischman, a kutatás vezetője. További kutatásokra van szükség, hogy meghatározhassák, hány indokolatlan császármetszést végeznek az országban, amelyek nemcsak az anya, de a gyermek életét is veszélyeztetik.
A császármetszés a nők körében végzett egyik leggyakoribb műtéti beavatkozás. Az USA-ban a 4.1 millió szülés több mint 30 százalékánál alkalmaztak császármetszést, és ez az arány 1996 óta folyamatosan növekszik. A császármetszés akár életmentő is lehet, súlyos terhességi komplikációk esetén, ugyanakkor veszélyes is mind az anyára, mind a gyermekre nézve.