Előző cikkeinkben a alkoholt vettük górcső alá, most pedig a kábítószerekkel foglalkozunk majd. A drogok annyiban különböznek az előbbi két káros szertől, hogy használatuk törvénybe ütközik, tehát nem csak ártunk a babának, ha használjuk őket, de törvényt is szegünk. A kábítószerek közül kettő olyan is akad, amelynek nagyon komoly egészségügyi kockázata van, elsőként a kokainnal foglalkozunk.
A University of Western Ontario kutatói megállapították, hogy a terhesség alatti kokainhasználat képes negatívan befolyásolni a magzat fejlődését. Hatására mind a szülés előtt, mind utána nagyon komoly elváltozások jelentkezhetnek például a szív pitvaraiban és kamráiban, de okozhatja a szív nem megfelelő fejlődését vagy aritmiát is. A szakértők szerint ez azért történik meg, mert a kokain miatt a még meg nem született magzat szívszövetei elhalnak, és ahogy a gyermek fejlődik, a szívbetegségek kockázata megnő.
A szív mellett a kokain károsan hat a vesék működésére és fejlődésére is. Emiatt a vese vérszűrő és vizelettermelő képessége lecsökken, és egészséges veseszövetek helyett ciszták nőnek bennük. Ennél fogva a terhesség alatt kokaint fogyasztó nők gyermeki gyakran szorulnak dialízisre és veseátültetésre, de ha mindkét vese érintett, a csecsemők az esetek nagy részében nem élik túl.
Mivel a kokain hatására a vérerek összezsugorodnak, a placenta nem kap megfelelő oxigén-utánpótlást, ami méhlepény leváláshoz vezethet, ez pedig mind a magzat, mind az anya életét veszélyezteti.
A kokainhasználat miatt szintén megnő (egészen pontosan háromszorosára) a koraszülés esélye, ez a baba tüdejének, szívének és agyának nem megfelelő fejlődéshez vezethet. De még ha időben is születik a gyermek a kábítószer okozta sérülések miatt hasonló mértékű lesz a valószínűsége, hogy a testéhez képest túl kicsi fejjel születik, ami sajnos sok esetben együtt jár a magzat agyfejlődésének akadályaival.
Heroin
A heroin rövid időn belül képes teljesen lerombolni az egészséges szervezetet, amely ráadásul az egyik legerősebb függőséget okozó kábítószer, s a leszokás csak súlyos elvonási tünetek mellett lehetséges.
A heroin addiktív hatása nem csak a terhes nőt, de a babát is érinti. De még ha nem is válik a magzat függővé, és ha az anya megpróbál leszokni a szerről születendő gyermeke miatt, az elvonási tünetek akkor is negatív hatással lehetnek a magzatra. Az újszölöttkori absztinencia-szindróma olyan tünetekkel jelentkezik, mint az ingerlékenység, a testhőmérséklet megfelelő szabályozásának hiánya vagy különféle rohamok.
A heroin bevitelének módja további betegségeket okozhat. Mivel vénás injekcióval juttatják a szervezetbe, a nem steril tűkkel a heroinisták könnyen beolthatják magukat olyan fertőző ágensekkel, mint a Hepatitisz B vagy a HIV vírus. Ezek a betegségek pedig a babát is megfertőzik, akinek születésüktől fogva nincs esélyük a zavartalan életre.
A heroin használat elváltozásokat okozhat a placentában és az oxigén valamint tápanyagellátásért szavatoló köldökzsinórban. Ennek eredményeképpen a koraszülés esélye óriásira nő, aminek rengeteg fejlődési rendellenesség lehet az eredménye. A felmérések szerint a heroinista anyák gyermekei négy és félszer nagyobb az eséllyel születnek korán és alacsony súllyal. Forrás: dailymail.co.uk