Sokan felfázásról panaszkodnak, holott valójában hólyaghurut okozza a kínzó fájdalmat. Dr. Kállai László , az Urológiai Központ urológusa a főbb rizikófaktorokra és a kezelés alapjaira hívta fel a figyelmet.
Mi okozza a hólyaghurutot?
A hólyaghurutot, avagy cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben. A húgyutakba kerülve és elszaporodva viszont kórokozókká válhatnak. Leggyakoribb és legismertebb képviselőjük az Echerichia coli, röviden E. coli .
Számos tényező befolyásolhatja a bélbaktériumok húgyutakba való bekerülését, elszaporodását és a betegség kialakulását. A nőkre jellemző rövid húgycső egy erős hajlamosító tényező, ugyanis a nemi élettel járó mechanikai behatás "felpumpálhatja" a kórokozókat a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Ilyenkor tehát nem egy nemi betegségről van szó, mert az esetek nagy részében a kórokozót feltehetően nem a partner adja át. Ám ettől függetlenül az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás jelentősen megnöveli a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát.
A további rizikófaktorok
A nem rendszeres vizeletürítés, a hideghatás - innen származik a felfázás kifejezés -, a meleghatás (például a nyilvános fürdők meleg vize), a nyilvános vécé használata és a személyes higiénia hiányosságai miatt a húgyutak immunvédekezése romlik, a kórokozók elszaporodásának esélye pedig megnő. Emellett akár a szervezet számára addig ismeretlen baktériumok is bekerülhetnek a húgycsőbe.
Hogyan kezeljük a hólyaghurutot?
A nők egy része saját maga kezeli a hólyaghurutját. Általában bőséges folyadékfogyasztással , pihenéssel, meleg fürdővel, gyógyteákkal, gyógyhatású készítményekkel, gyulladáscsökkentőkkel és korábbról eltartalékolt antibiotikummal próbálják kigyógyítani magukat. A biztos gyógyulás érdekében viszont mindenképpen ajánlott egy szakorvos felkeresése!
"A bőséges folyadékfogyasztást orvosilag is szoktuk javasolni, akárcsak az antibiotikus kezelést, amely a panaszokat rendszerint egy napon belül jelentősen csökkenti. Első vonalban olyan antibiotikumot szoktunk felírni, amelyről tudjuk, hogy húgyúti fertőzésre jó szokott lenni. A kezeléssel dacoló fertőzés, visszatérő és idült hólyaghurut esetén pedig - vizelettenyésztés alapján - célzott antibiotikus kezelést ajánlunk" - ismertette a szakember.
A hólyaghurut kialakulásának és kiújulásának megelőzésében szintén lényeges a bőséges folyadékfogyasztás, valamint a rendszeres vizeletürítés. Ajánlott kerülni a kicsapongó nemi életet, szexuális együttlét után pedig javasolt a vizeletürítés. Fontos továbbá a személyes higiénia fenntartása, az időjárásnak megfelelő öltözködés, valamint a műszálas és kényelmetlen alsóneműk mellőzése.
Egyes betegeknél a gyógyhatású készítmények - például a tőzegáfonya-tartalmú termékek - jó hatásúak lehetnek. A legyengített E. colit tartalmazó készítmények pedig védőoltásszerűen fokozzák a húgyutak immunvédekezését a kórokozókkal szemben. Ha pedig a kivizsgálás során a hólyaghurut hátterében más betegséget is találnak - például cukorbetegséget, hólyagkövet vagy hólyagdaganatot -, akkor annak kezelésével a következményes hólyaghurut is elmúlik vagy könnyebben kezelhetővé válik.