A hólyaghurut kockázatát ezek növelik

A gyakran tévesen felfázásnak nevezett hólyaghurutot általában olyan baktériumok okozzák, amelyek természetes módon is jelen vannak a szervezetben. Lássuk, hogyan lehet kezelni a problémát.

Sokan felfázásról panaszkodnak, holott valójában hólyaghurut okozza a kínzó fájdalmat. Dr. Kállai László , az Urológiai Központ urológusa a főbb rizikófaktorokra és a kezelés alapjaira hívta fel a figyelmet.

Mi okozza a hólyaghurutot?

A hólyaghurutot, avagy cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben. A húgyutakba kerülve és elszaporodva viszont kórokozókká válhatnak. Leggyakoribb és legismertebb képviselőjük az Echerichia coli, röviden E. coli .

Számos tényező befolyásolhatja a bélbaktériumok húgyutakba való bekerülését, elszaporodását és a betegség kialakulását. A nőkre jellemző rövid húgycső egy erős hajlamosító tényező, ugyanis a nemi élettel járó mechanikai behatás "felpumpálhatja" a kórokozókat a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Ilyenkor tehát nem egy nemi betegségről van szó, mert az esetek nagy részében a kórokozót feltehetően nem a partner adja át. Ám ettől függetlenül az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás jelentősen megnöveli a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát.

hólyag, húgyhólyag, hólyaghurut, fertőzés, E. coli, felfázás,
Számos betegség következményeként is kialakulhat hólyaghurut. Fotó: 123rf

A további rizikófaktorok

A nem rendszeres vizeletürítés, a hideghatás - innen származik a felfázás kifejezés -, a meleghatás (például a nyilvános fürdők meleg vize), a nyilvános vécé használata és a személyes higiénia hiányosságai miatt a húgyutak immunvédekezése romlik, a kórokozók elszaporodásának esélye pedig megnő. Emellett akár a szervezet számára addig ismeretlen baktériumok is bekerülhetnek a húgycsőbe.

A hólyaghurut kialakulhat:

  • hüvelyi és egyéb nőgyógyászati gyulladások, valamint hasmenés szövődményeként
  • menopauza következményeként
  • az immunrendszer működését gátló betegségek hatására
  • pszichés stressz és egyes gyógyszerek mellékhatásaként
  • a húgyutakat és/vagy a hólyagot érintő fejlődési rendellenességek, sérülések, kövek, daganatok, sipolyok miatt
  • vizelet-visszamaradás következményeként
  • Hogyan kezeljük a hólyaghurutot?

    A nők egy része saját maga kezeli a hólyaghurutját. Általában bőséges folyadékfogyasztással , pihenéssel, meleg fürdővel, gyógyteákkal, gyógyhatású készítményekkel, gyulladáscsökkentőkkel és korábbról eltartalékolt antibiotikummal próbálják kigyógyítani magukat. A biztos gyógyulás érdekében viszont mindenképpen ajánlott egy szakorvos felkeresése!

    "A bőséges folyadékfogyasztást orvosilag is szoktuk javasolni, akárcsak az antibiotikus kezelést, amely a panaszokat rendszerint egy napon belül jelentősen csökkenti. Első vonalban olyan antibiotikumot szoktunk felírni, amelyről tudjuk, hogy húgyúti fertőzésre jó szokott lenni. A kezeléssel dacoló fertőzés, visszatérő és idült hólyaghurut esetén pedig - vizelettenyésztés alapján - célzott antibiotikus kezelést ajánlunk" - ismertette a szakember.

    A hólyaghurut kialakulásának és kiújulásának megelőzésében szintén lényeges a bőséges folyadékfogyasztás, valamint a rendszeres vizeletürítés. Ajánlott kerülni a kicsapongó nemi életet, szexuális együttlét után pedig javasolt a vizeletürítés. Fontos továbbá a személyes higiénia fenntartása, az időjárásnak megfelelő öltözködés, valamint a műszálas és kényelmetlen alsóneműk mellőzése.

    Egyes betegeknél a gyógyhatású készítmények - például a tőzegáfonya-tartalmú termékek - jó hatásúak lehetnek. A legyengített E. colit tartalmazó készítmények pedig védőoltásszerűen fokozzák a húgyutak immunvédekezését a kórokozókkal szemben. Ha pedig a kivizsgálás során a hólyaghurut hátterében más betegséget is találnak - például cukorbetegséget, hólyagkövet vagy hólyagdaganatot -, akkor annak kezelésével a következményes hólyaghurut is elmúlik vagy könnyebben kezelhetővé válik.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Anafilaxiás reakció gyakori okai
    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +10 °C
    Minimum: +4 °C

    Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra