A "kevert-kezűeknek", vagyis akik mindkét kezüket ugyanolyan ügyességgel képesek használni, nehezebben születik gyermekük azoknál, akik vagy csak bal- vagy csak jobbkezesek - derült ki az Epidemiology című lapban megjelent új kutatásból.
A kutatók azt találták, hogy több mint 9 000 olyan dán párnál - ahol az egyik fél kevert-kezű - kissé tovább tartott a teherbe esés. A vizsgálati eredmények azt sugallják, hogy a kevert-kezűség és az alacsony termékenység hátterében közös ok állhat, Dr. Jinliang Zhu (Aarhus Egyetem, Dánia) vezető kutató szerint. Dr. Zhu szerint például lehetséges, hogy a magzati fejlődés alatti hormonális hatások befolyásolják, a gyermek később milyen kezű lesz és milyen termékenységű. Ez azonban még bizonyításra vár.
Számos vizsgálat tárgyát képezte már a kézdominancia és az egészség közötti kapcsolat. Egyesek a balkezességet vagy a kevert-kezűséget hozták összefüggésbe olyan betegségek magasabb kockázatával, mint az emlőrák, a szkizofrénia, a diszlexia és az autizmus. Az egyik elmélet szerint azokat, akik nem jobbkezesek, valamilyen behatás ért, például rendellenes hormonszintek, amely hatással volt az agyi fejlődésre a méhben.
A jelenlegi vizsgálatban Dr. Zhu csapata azt találta, hogy a kevert-kezűség mind a férfiak, mind a nők esetében a hosszabb teherbeesési idővel állt kapcsolatban. Miközben ez felveti a kettő lehetséges közös okát, más magyarázatok is létezhetnek.
Nem tisztázott, hogy a kevert-kezűség vajon a magzati fejlődés valamilyen hibájának a jele-e. "Egyelőre csupán keveset tudunk a kézdominancia eredetéről" - tette hozzá Dr. Zhu.
"Ma még nehéz lenne megmondani, hogy a kevert-kezűség patológiás-e."