A tablettaszedés biztonságos
A fejlett világon a fogamzásgátló tabletta szedése sokkal kevésbé veszélyes, mint a szülés, feltéve, hogy az asszony naponta 35 szálnál több cigarettát nem szív el naponta. Szemléltetésképpen: ha gondolatban rajzolunk egy 215 méter magasan (hetvenemeletes ház magassága!) egy vonalat mely 100 000 egészséges, nemdohányzó 35 év alatti nőt képvisel, a terhességi komplikációkban, a fejlett országokban meghaltak arányát egy 2,5 cm magas, a fogamzásgátlók szövődményeként meghaltak arányát pedig egy 0,5 cm magas grafikonoszlop képviselhetné. A fejlődő országokban az anyai halálozást bemutató oszlop magassága 0,25-0,5 méter magasságig terjedne.
Ma, világszerte kb. 100 millió nő szed fogamzásgátló tablettát. Közülük több millióan azért NEM fognak meghalni, mert kombinált tablettákkal védekeztek. Az egészségvédő hatás messze erősebb, mint a tabletták esetleges veszélyei. Az alábbiakban az egészségvédő hatások lényegeit ismertetjük.
Vérzészavarok megszüntetése
A fogamzásgátlók csökkentik a menstruációval járó görcsöket és a vérzés mennyiségét. Hatásukra a havivérzés rendszeres időközönként jelentkezik. Emiatt a hormontablettákkal védekezőknél lényegesen ritkább a vashiány. Számtalan esetben megfigyelték, hogy a vérzés előtti szorongás, feszültség, fejfájás, testsúlynövekedés (= prémenstruációs szindróma) is megszűnik hormonális fogamzásgátlók hatására.
Ritkább a kismedencei gyulladásos betegség
A kismedencei gyulladásos betegség (PID = pelvic inflammatory disease) a meddőség leggyakoribb szervi okai közé tartozik. A fogamzásgátlók feltételezett védőhatásának lényege a következőkben foglalható össze:
- A fogamzásgátló tabletták csökkentik a menstruációs vérzés mennyiségét, mely a baktériumok számára kiváló táptalaj.
- A tabletták hatására a nyakcsatorna nyákja megkevesbedik, besűrűsödik, spermiumok és egyben kórokozók számára is átjárhatatlanná válik.
- A fogamzásgátló tabletták megakadályozzák a nyakcsatorna középidőben történő megnyílását.
- A fogamzásgátló tabletták csökkentik a menstruációs görcsöket, azaz a méhizomzat összehúzódását, ezáltal csökken annak veszélye, hogy fertőzött váladék jusson a petevezetőkbe, azokon keresztül pedig a hasüregbe.
Mindebből nem lehet levonni azt a következtetést, hogy a tabletták valamennyi fertőzéssel szemben védenének. Különösen igaz ez a Chlamydia trachomatisra, mely teljesen tünetmentesen is képes a méhüregen keresztül hashártya-fertőzést okozni.
Védelem a daganatos-cisztás betegségekkel szemben
Tudományosan igazolt, hogy a tabletták tartós használata mind a petefészekrák, mind a méhtestrák kockázatát legalább felére csökkenti a más módon védekezőkkel összehasonlítva. A védőhatás legalább egy éves szedés után mutatkozik és a tabletták szedésének abbahagyását követően évekig fennáll.
Mivel a fogamzásgátló tabletták fő hatása a tüszőérés megakadályozása, evidens, hogy a meg nem repedt tüszőből vagy az ovulációt követően, a sárgatestből kiinduló jóindulatú petefészek-cisztákra is kiterjed a védőhatása. Valamennyi fogamzásgátló összetételtől függetlenül legalább 90%-kal csökkenti a ciszták kialakulását. Sőt, nemcsak azok megelőzésére, de gyógyítására is alkalmasak.
A védő hatás megmutatkozik az emlő fibrocisztás betegségével ("masztopátia") és fibroadenómájával szemben is. Az emlő jóindulatú daganatos-cisztás betegségei az ovuláció elmaradása miatt bekövetkező ösztrogén/progeszteron egyensúly megbomlására vezethetők vissza. Mivel a fogamzásgátlók az ösztrogén és a progesztint kiegyensúlyozottan adagolják, helyreállítják a hormonális egyensúlyt. A masztopátiát fakultatív rákot megelőző állapotnak tartjuk. Igaz, hogy a masztopátia "csak" az esetek 2-5%-ában hajlamos rosszindulatú elfajulásra, másfelől viszont az összes emlőrák eseteinek 70%-a előzetesen fennálló masztopátiából indul ki.
A leggyakoribb műtétet igénylő nőgyógyászati betegség a méhizom jóindulatú daganata. Kialakulásának oka pontosan megegyezik a méhtestrák és fibrocisztás emlőbetegségért is felelős hormonális egyensúlyzavar okával. Nem véletlen, hogy myomás méh mellett sokkal gyakoribb a vérzészavar, méhtestrák, endometriózis, fibrocisztás emlőbetegség. Ezek ugyanis közös okra vezethetők vissza: az ovuláció elmaradása miatt a szervezetben csak ösztrogének termelődnek, de progeszteron nem. Ezt pótolja a jól megválasztott tabletta.
A tabletta véd az endometriózissal szemben is
A méhnyálkahártya-szigetek méhen kívüli megtapadása akkor jön létre, ha a vérzés túl erős, benne ösztrogén hatás alatt álló, vagyis intenzív szaporodást mutató méhnyálkahártya-sejtek vannak jelen. Ezt az alvadékos megvonásos vérzés a méh erős görcsök árán, a petevezetőkön keresztül, a hasüregbe nyomhatja. Ott (ovulációhiány miatt) továbbra is ösztrogénhatás alatt szaporodó sejtszigetek megtapadnak, majd a ciklusos hormonális változásokra vérzésekkel reagálnak. A következmény apró, vérrel telt ciszták kialakulása, melyek kiterjedt hashártya-összenövéseket provokálnak. A PID mellett az endometriózis a másik szervi betegség, mely gyakorta felelős a petevezetékek elzáródásáért, meddőség kialakulásáért. A fogamzásgátló tabletták nemcsak megelőzésre, de az endometriózis gyógyítására is alkalmasak.
Egyéb pozitív hatások
Védelem a méhen kívüli terhességgel szemben: Mivel a tüszőérés és -repedés elmaradása valamennyi terhességet megakadályozza, a tabletták a méhen kívüli terhesség kvázi 100%-át kivédik. Nem igaz ez az ösztrogéneket nem tartalmazó tablettákra ("minipillekre"), injekciókra és implantátumokra.
Védelem az érelmeszesedéssel szemben: A tabletták hatása ez irányba kettős. Részint rendezik a vérzsírok szintjét, részben fokozzák az erek falában a kötőszöveti rostok termelődését, a fibroblasztok tevékenységét. A védőhatást először majmokon demonstrálták, majd embereknél is igazolták.
Védelem a csontritkulással szemben: Az oszteoporózissal szembeni hatékonyság hasonló, mint változókori hormonpótlók esetén. Az ösztrogének gátolják a csontokat lebontó oszteoklasztok, a progesztinek fokozzák a csontok újraképzésében aktív szerepet játszó oszteoblasztok aktivitását.
Férfihormon túlműködésre utaló bőrbetegségek megelőzése és kezelése: A tabletták, szintén összetételüktől nagymértékben függetlenül, megakadályozzák az akne, férfias hajhullás és szeborrea kialakulását és azok gyógyítására is alkalmasak. A férfihormon túltermelődés a petefészkekben jön létre. A tüszőérés leállításával nemcsak a női, de a férfihormonok szintézise is csökken. Nem igaz tehát az a marketingízű állítás, miszerint vannak "férfias és nőies" fogamzásgátlók és "aki szép bőrt szeretne, ezt meg ezt a tablettát kell szednie". A petefészkekben történő férfihormonok termelődését valamennyi kombinált tabletta csökkenti, miközben a gyógyszer NEM fejt ki férfihormon hatást.
Védelem bizonyos autóimmun betegséggel szemben: Nehezen értelmezhető egészségvédő hatás az, hogy csökken néhány autóimmun betegség (reumás sokízületi gyulladás, immunológiai eredetű vérlemezke-hiányos vérzékenység, stb. gyakorisága és súlyossága. Magyarázatul talán az szolgál, hogy a progeszteron a szteroidhormonok szintézisében az erős gyulladásgátló hatású hidrokortizon előfutára, így önmaga is rendelkezik ilyen hatással. Az pedig bizonyosnak látszik, hogy a progeszteron szelektív immungátló hatása nagymértékben hozzájárul a magzat méhen belüli megtapadásához.
A fogamzásgátló tabletták egészségvédő hatása számokban
A fogamzásgátló tabletták egészségvédő hatásának számszerűsítését az Egyesült Államok csúcs közegészségügyi szerve, a Centers for Disease Control and Prevention végezte. Ezért az alábbi számok is az Egyesült Államok népességére vonatkoznak, amely lényegesen nem különbözhet egyetlen fejlett európai ország népességétől sem.
|
Nem csoda tehát, hogy amerikai orvosok véleménye szerint, a védőoltások és az antibiotikumok után a fogamzásgátló tabletták jelentik az orvostudomány harmadik legjelentősebb áttörését.
Mindez már-már idilli képet festene a fogamzásgátló tablettákról azt a látszatot keltve, hogy azok valamiféle "boldogság-tablettát" jelentenek. Sajnos az éremnek itt is, mint bárhol, két oldala van. A fogamzásgátló tabletták veszélyeiről, nem kívánt mellékhatásairól és ellenjavallatairól egy másik cikkünkben számolunk be.