A koraszülés gyakori okai

A koraszülésnek számos oka lehet, a kiváltó tényezők és az előjelek időben történő felismerése azonban rendszerint sokat segít a probléma megelőzésében.

Magyarországon az újszülöttek nagyjából 8-10 százaléka jön világra idő előtt, a terhesség 24. és 37. hete között. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint akkor beszélünk koraszülésről, ha a gyermek életjelenséget mutat, születési súlya pedig ugyan az 500 grammot meghaladja, de nem éri el a 2500 grammot. Ehhez viszont érdemes hozzátenni, hogy az orvosok mentettek meg már ennél kisebb tömegű vagy korábban született magzatot is.

Bár a pontos okokat nem lehet egyértelműen meghatározni, az esetek közel felénél ugyanakkor akadnak olyan konkrétumok a háttérben, amelyek minden bizonnyal elősegítették a szülés korai megindulását.

A kismama kora is befolyással lehet

Ikerterhesség esetén kifejezetten gyakori, hogy a kiírt időpontnál előbb indul meg a szülés, ám ilyenkor egyébként is jóval gyakoribb orvosi ellenőrzés alá vonják a kismamát, így a vajúdás korai megkezdődése vagy a magzatburok idő előtti megrepedése nem éri teljesen váratlanul sem az anyát, sem az orvosokat. Hasonlóan óvatosan kezelik azokat a nőket, akiknél a kórelőzményekben előfordult már koraszülés.

Koraszülést okozhat számos nemi betegség, felszálló hüvelyi fertőzés, rossz szociális körülmény, de akár az anya krónikus betegségei (magas vérnyomás, veseprobléma, cukorbetegség, epilepszia) vagy a méh rendellenes fejlődése is. A túl fiatal vagy túl idős kismamáknál is számolni kell bizonyos mértékű kockázattal. A dohányzás, az alkoholfogyasztás, a droghasználat ugyancsak növelik a veszélyt, akárcsak a terhességet megelőző abortuszok, vetélések. Stressz és egyéb pszichés betegség szintén megindíthatja idő előtt a szülést, de egy jóindulatú méhdaganat (mióma), egy rosszul tapadt méhlepény vagy annak hirtelen leválása, továbbá egyes magzati rendellenességek is előidézhetik a gondokat.

A szülés korai megindulását számos tényező kiválthatja
A szülés korai megindulását számos tényező kiválthatja

Rizikócsoportba tartozik az a kismama, aki kórosan alultáplált vagy kórosan alacsony testtömeggel rendelkezik. Veszélyes, ha a várandós nő kiszárad, baleset éri a terhesség alatt, húgyúti fertőzéssel rendelkezik, meddőségi kezelésen esett át, vagy korábbi terhességei során toxémia, peeclampsia vagy HELLP-szindróma jelentkezett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Előjelek és megelőzés

Intenzív méhösszehúzódások, korai vajúdás, kitágult vagy kinyílt méhszáj egyaránt lehet a koraszülés jele , ellentétben a jóslófájással. Nem könnyű azonban megkülönböztetni a Braxton-Hicks kontrakciót a fenyegető koraszüléstől.

Rendszertelen méhösszehúzódások, váratlanul jelentkező kellemetlen, feszítő érzés - mi is tulajdonképpen a Braxton-Hicks kontrakció ?

A koraszülés, mint számos más egészségi probléma, nagyrészt megelőzhető. A folyamatot már a terhesség előtt el kell kezdeni általános szűrővizsgálattal, továbbá vitamin- és folsavkészítmények alkalmazásával. A fogamzásgátló tabletta szervezetből történő kiürülését mindenképpen szükséges kivárni, a terhesség alatt pedig egészséges életmódot kell folytatni, valamint kiemelten fontos a terhesgondozáson való részvétel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.