A non-Hodgkin limfóma egyik fajtájaként számon tartott betegség a mellimplantátumok körül kialakulhat a bőrben vagy a nyirokcsomókban is. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság (FDA) szerint a beültetésen átesett nők esetében ennek kockázata jóval magasabb, mint másoknál, de összességében náluk is alacsonynak mondható a rizikó. Világszerte megközelítőleg 10-11 millió nő hord implantátumokat, de évente kevesebb mint 10 páciensnél diagnosztizálják csupán az ALCL-t. Egy tanulmány a ráktípus előfordulási gyakoriságát 1:300000-re becsüli.
Az FDA először 2011-ben vetette fel a lehetőségét, hogy alacsony valószínűséggel ugyan, de az implantátumok beültetését követően kialakulhat rákos elváltozás. Az azóta eltelt időben összesen 359 gyanús esetről érkezett jelzés a hatósághoz, ezekből kilenc az érintett betegek halálával végződött.
A nagysejtes anaplasztikus limfóma általában csak lassan fejlődik, ha pedig korai stádiumban fedezik fel, akkor jó eséllyel gyógyítható. A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy a szilikonos implantátumok valamivel nagyobb veszélyt hordoznak magukban, mint a sóoldatos típusba tartozók.
A mellimplantátumok továbbra is rendkívül népszerűek. A műtéti eljárások között ez a leggyakoribb szépészeti beavatkozás az Egyesült Államokban, ahol csak a tavalyi évben több mint 290 ezer nő feküdt kés alá ilyen célból. Az FDA azt javasolja, hogy mindenki, aki az operáció mellett dönt, először tájékozódjon a kockázatokról és az implantátumok különböző típusainak előnyeiről. Akik pedig már átestek a beültetésen, ellenőrizzék gyakran a mellüket az esetleges apró elváltozások végett, továbbá vegyenek részt rendszeresen az orvosaik által javasolt rutinvizsgálatokon (mammográfián, MRI-n).
Forrás: CNN