A nők a férfiakhoz képest sokkal színesebben és intenzívebben álmodnak, amikre az ébredés után többnyire emlékeznek is. A tudósok szerint ennek a különbségnek a hátterében a nők hormonális változási is szerepet játszhatnak.
Amíg a férfiak általában nem is emlékeznek, hogy az éjszaka mit álmodtak, addig a nők sokkal gyakrabban ébrednek rémülten például arra, hogy álmukban gyilkosok elől menekülnek vagy éppen eltévedtek egy kietlen vidéken, netán képtelenek teljesíteni valamilyen lehetetlen feladatot. A nők a férfiaknál alapvetően sokszínűben és intenzívebben álmodnak, valamint a rémálmok is gyakoribban fordulnak elő náluk. Álmaikban sokkal szürreálisabb vagy éppen érzelmesebb történetekbe csöppenhetnek.
A West of England Egyetem tanulmányából kiderült, hogy a különbség mögött a női hormonok állnak. Megfigyelték ugyanis, hogy a női hormonális ciklus befolyásolja az álmokat, vagyis ahogyan a testhőmérséklet emelkedik, majd csökken a ciklus során, az álmok is úgy változnak. A menstruáció előtti időszakban a nők emiatt sokkal hajlamosabbak nyugtalan, lidérces álmokat álmodni. "Azok a nők, akik a ciklusuk előtt hajlamosabbak a rémálmokra, többnyire ébredés után emlékeznek is rájuk" - mondta Dr Jennie Parker, a kutatás vezetője.
Mivel a hormonszint a terhesség során is emelkedik, a várandós kismamák is gyakrabban álmodnak élénkebben vagy nyomasztóbban.