A miómák általában csoportosan fordulnak elő. Elhelyezkedhetnek a méhen kívül (méh és a hashártya felszíne között), a méh felszínén, vagy a méhnyálkahártya alatt is. Főleg 35 és 40 év közötti nőknél alakul ki, de fiatalabb és idősebb korban is előfordulhat, egyéni adottságoktól, örökletes hajlamtól függően. A méhmiómás nők 8-10 százaléka teljesen tünetmentes.
Mióma alakulhat ki:
1. Ha felborul a hormonháztartás egyensúlya. Ha nem működnek megfelelően a hormontermelő mirigyek, a petefészek, vagy a pajzsmirigy annak oka lehet a stressz , túl sok állati eredetű fehérje fogyasztása, májproblémák vagy az anyagcsere zavarai. Miómát okozhat az ösztrogén-dominancia is, amikor a progeszteron és az ösztrogén egyensúlya felborul a szervezetben.
2. Ha nincsenek a szervezetünkben megfelelő mennyiségben vitaminok és ásványi anyagok. Kutatások szerint a D3 vitamin a már meglévő mióma méretét csökkentheti, de elsősorban a kialakulás megelőzésében van fontos szerepe. A B-vitaminok hiánya szintén okozhatja a miómák növekedését, mert fontos szerepük van a máj méregtelenítő munkájában, amely a káros ösztrogéneket is lebontja.
3. Ha örökletes hajlamunk van rá. Azoknál a nőknél, akiknél a családban már előfordult miómás megbetegedés, kétszer nagyobb eséllyel alakulnak ki miómák. Ilyenkor különösen fontos, hogy rendszeresen járjunk nőgyógyászati vizsgálatra és szűrésre.
4. Lelki okokból. Túl sok stressz, a kreativitás elnyomása, szexualitással kapcsolatos lelki gondok, elfojtások is vezethetnek mióma kialakulásához.