A terhesség leggyakoribb tünetei

Hullámzó hangulat, hányás, émelygés vagy éppen különösen erős étvágy - minden kismamát eltérő súlyossággal érintik a terhesség tünetei, egyesek különösebb megerőltetés nélkül átvészelik az első hónapokat, míg mások számára valóságos tortúrát jelent a babavárás.

Terhesség: egy áldott állapot áldatlan tünetei

Az első és leglátványosabb tünet a menstruáció elmaradása. Megtermékenyülés után a kialakult placenta elkezdi termelni a human chorionic gonadotropin (hCG) nevű hormont (Ennek a jelenlétét mutatja ki egyébként a boltokban is kapható terhességi teszt), amely megszünteti a további peteérést. Korai azonban egyértelmű következtetést levonni ebből, a menzesz számos egyéb ok miatt is késhet, akár hónapokat is. Olyan is előfordul továbbá, hogy a terhesség ellenére a várt időpontban megérkezik a vérzés, ez ugyanakkor mennyiségében és jellegében is eltér a hagyományos menstruációtól .

A terhességhez hozzátartozik az állandó kimerültség
A terhességhez hozzátartozik az állandó kimerültség

A terhességi teszt általában már megbízható eredményt ad, a biztos terhességet azonban csak a szülészorvos állapíthatja meg, aki nagyjából az ötödik hónaptól már hallja a magzat szívverését.

Túlcsorduló empátia Tudta, hogy terhességi tünetek az apáknál is jelentkezhetnek? Olvasson részletesen a Couvade-szindrómáról!

Ez idő alatt azonban számos egyéb változást is tapasztalhat a testén a kismama: az emlők mérete megnövekszik, a mellbimbók és a szeméremajkak színe pedig sötétebbre vált. Gyakran előfordul a reggeli rosszullétként ismert émelygés, amely nevével ellentétben napközben is bármikor rátörhet a kismamára, és a HCG hormon túltermelődése tehető érte felelőssé. Ennek intenzitása is változó, az enyhe émelygéstől egészen a hányásig terjed a skála.

A terhességtől változik az étvágy

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kismama étvágya amúgy is "megbolondulhat" egy kissé ilyenkor, addig kedvelt ételektől viszolyognak, míg egészen furcsa ízek iránt alakul ki kívánósság . Egyesek pedig válogatás nélkül falnak be mindent, mintha a még fejlődő magzat a duplájára növelte volna a kalóriaigényüket. Ezen tünetek enyhítésére csak személyre szabott megoldások lehetnek működőképesek.

Jelentősen fáradékonyabbá válhat ilyenkor a kismama, mintha a magzat elszívná ereje egy részét. Kimerítőbbek ilyenkor a séták, rosszabbul esik a buszon ácsorogni, és már a nap közepén olyan érzésünk lehet, mintha a végén járnának. Hormonális változásaik érzelmi hullámvasútra terelik a kismamákat, ingerlékeny, feszült hangulatukat néha minden átmenet nélkül követheti kicsapongó jókedv. A hormonváltozás a vese működésére is kihatással van, az alhasi terület vérbősége állandó mosdóhasználatra ingerel.

Hogy ne csak a negatív tünetekről beszéljünk: a kismamák haja fényesebbé, dúsabbá válik, a hajhullás mértéke gyermekvárás ideje alatt jelentősen csökken.

A néphagyomány úgy tartja, hogy a lánygyermeket váró kismamák sokkal rosszabbul viselik a terhességet, mint a fiút, tudományos igazolása azonban ennek a teóriának nincs. Az általános szakvélemény szerint nem a jövevény neme határozza meg, hogy mennyire betegeskedjük végig a terhesség hónapjait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.