A fogamzásgátló tabletták nem befolyásolják a nők teherbeesési képességét, miután abbahagyják azok szedését, és ötből négy nő egy éven belül teherbe esik - derült ki egy német vizsgálatból.
Német kutatók szerint sem a tabletta szedési idejének hossza, sem az alkalmazott hormonok típusa nem áll összefüggésben a tabletták szedése utáni terhességi aránnyal.
A kutatás, melynek eredményeiről az amerikai Obstetrics and Gynecology című lap számol be, az Orális Fogamzásgátlók Európai Aktív Felügyeleti Vizsgálatának volt része, amely közel 60 000 európai nőt követett nyomon 5 éven át, 2001 és 2004 közötti kezdettel. Közülük 2 064 nő határozottan kijelentette, hogy abbahagyta a tabletták szedését, mert teherbe akart esni.
A Bayer Schering Pharma és a berlini ZEG Epidemiológiai és Egészségügyi Kutatási Központ kutatói szerint a hosszú ideje fogamzásgátlót szedő nőknek kismértékben alacsonyabb volt a terhesség aránya azokhoz képest, akik csak rövid ideig szedték, ám ez az életkorral magyarázható és nem a hosszú távú fogamzásgátló szedéssel.
"Nagy hatékonyságuknak köszönhetően egyes nők szerint az orális fogamzásgátlók szedése összefügg a termékenység zavarával a tabletták szedésének abbahagyását követően" - írták a kutatók. "A vizsgálat eredményei azt sugallják, hogy az orális fogamzásgátlók használata nincs negatív hatással a terhesség arányára."
Animáció: HáziPatika.com