A vetélés lehetséges okai

A vetélés hátterében számtalan ok húzódhat. A baba elévesztéséhez vezethetnek például a nőgyógyászati, a belgyógyászati, a pszichés és az endokrinológiai problémák is.

A vetélés lehetséges okairól és az ajánlott vizsgálatokról dr. Békési Gábor , a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája beszél.

A lehetséges okok

A férfi spermájának nagyobb mértékű DNS-károsodása is okozhat a nőknél többszörös vetélést. A részletekért kattintson ide!

A vetélések döntő többsége az első trimeszterben történik. A leggyakrabban véralvadási zavar - például trombofília -, fertőzés, mióma, anatómiai vagy immunológiai okok, esetleg valamilyen hormonzavar áll a háttérben. A hormonzavarok közül a progeszteronhiány, az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigyzavar a leggyakoribb oka a spontán vetélésnek. Azonban az is előfordulhat, hogy ki sem derül, mi is eredményezte a baba elvesztését.

vetélés, spontán vetélés, gyermekvállalás, gyermektervezés,
A pajzsmirigyzavar az egyik leggyakoribb oka a spontán vetélésnek. Fotó: iStock

Mikor ellenőriztessük a pajzsmirigyet?

A pajzsmirigy a szervezet legnagyobb hormontermelő szerve, amelynek működését az agyalapi mirigy szabályozza. A pajzsmirigy hormonjai sok mindenre komoly befolyást gyakorolnak, így zavarai a tünetek széles skáláját. A pajzsmirigyzavar gyakran hétköznapi tünetekben - például súlyproblémákban, hajhullásban vagy emésztési zavarokban - nyilvánul meg. A pajzsmirigy alul- és felülműködése azonban meddőséghez és vetéléshez is vezethet, a szerv ugyanis a peteérésre, a beágyazódásra és a magzat fejlődésére is hatással van.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A baba eleinte az anyától veszi el a számára szükséges pajzsmirigyhormonokat (T3, T4). Ha ezekből a kismamának eleve kevés van - tehát alulműködés áll fenn -, akkor a gyermeknél is alacsony mennyiségben lesznek jelen. Ez vetéléshez, koraszüléshez, halvaszületéshez és idegrendszeri károsodásokhoz vezethet. A pajzsmirigy túlműködése esetén pedig a várandós nők körében megnő a szívpanaszok és a terhességi magas vérnyomás esélye, ráadásul ilyenkor is fennáll a vetélés kockázata. Ha tehát teherbeesési nehézségekkel vagy sorozatos vetéléssel küzdünk, érdemes ellenőriztetni pajzsmirigyfunkciót.

Mennyi az ideális TSH érték?

A pajzsmirigyfunkciók ellenőrzéséhez első körben a TSH értékét szokták vizsgálni. Ez egy agyalapi mirigy által termelt anyag, amely pajzsmirigyserkentő hormonként is ismert. Amennyiben a kelleténél kevesebb pajzsmirigy hormon (T3, T4) termelődik, akkor a TSH szintje megemelkedik, míg ellenkező esetben lecsökken. Ezáltal lehet következtetni pajzsmirigy hormontermelésére. A TSH normál értéke 0,4-4,5 mIU/l, ám az endokrinológusok inkább 2,5 mIU/l-ben maximalizálják. Teherbeeséskor azonban az 1 mIU/l körüli érték a legideálisabb. Érdemes viszont tudni, hogy a terhesség előrehaladtával a pajzsmirigy több hormont termel - ez normálisnak számít addig, amíg a referencia tartományon belül maradnak az értékek. (1. trimeszter: 0,1-2,5 mIU/L, 2. trimeszter: 0,2-3,0 mIU/L, 3. trimeszter: 0,3-3,0 mIU/L)

Gyógyszerrel kezelhető a probléma

A pajzsmirigyzavarok döntő többsége gyógyszerekkel sikeresen kezelhető. Így ha valakinél vetélés után kiderül, hogy valamilyen pajzsmirigy problémával küzd, az orvos valószínűleg gyógyszeres terápiát ír majd elő, amely normalizálja az értékeket. Pajzsmirigy-túlműködés esetén az is előfordulhat, hogy a fokozott hormontermelést strúma váltja ki. Ilyenkor nem biztos, hogy elegendő a gyógyszeres kezelés, műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra