A vetélés lehetséges okairól és az ajánlott vizsgálatokról dr. Békési Gábor , a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája beszél.
A lehetséges okok
A vetélések döntő többsége az első trimeszterben történik. A leggyakrabban véralvadási zavar - például trombofília -, fertőzés, mióma, anatómiai vagy immunológiai okok, esetleg valamilyen hormonzavar áll a háttérben. A hormonzavarok közül a progeszteronhiány, az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigyzavar a leggyakoribb oka a spontán vetélésnek. Azonban az is előfordulhat, hogy ki sem derül, mi is eredményezte a baba elvesztését.
Mikor ellenőriztessük a pajzsmirigyet?
A pajzsmirigy a szervezet legnagyobb hormontermelő szerve, amelynek működését az agyalapi mirigy szabályozza. A pajzsmirigy hormonjai sok mindenre komoly befolyást gyakorolnak, így zavarai a tünetek széles skáláját. A pajzsmirigyzavar gyakran hétköznapi tünetekben - például súlyproblémákban, hajhullásban vagy emésztési zavarokban - nyilvánul meg. A pajzsmirigy alul- és felülműködése azonban meddőséghez és vetéléshez is vezethet, a szerv ugyanis a peteérésre, a beágyazódásra és a magzat fejlődésére is hatással van.
A baba eleinte az anyától veszi el a számára szükséges pajzsmirigyhormonokat (T3, T4). Ha ezekből a kismamának eleve kevés van - tehát alulműködés áll fenn -, akkor a gyermeknél is alacsony mennyiségben lesznek jelen. Ez vetéléshez, koraszüléshez, halvaszületéshez és idegrendszeri károsodásokhoz vezethet. A pajzsmirigy túlműködése esetén pedig a várandós nők körében megnő a szívpanaszok és a terhességi magas vérnyomás esélye, ráadásul ilyenkor is fennáll a vetélés kockázata. Ha tehát teherbeesési nehézségekkel vagy sorozatos vetéléssel küzdünk, érdemes ellenőriztetni pajzsmirigyfunkciót.
Mennyi az ideális TSH érték?
A pajzsmirigyfunkciók ellenőrzéséhez első körben a TSH értékét szokták vizsgálni. Ez egy agyalapi mirigy által termelt anyag, amely pajzsmirigyserkentő hormonként is ismert. Amennyiben a kelleténél kevesebb pajzsmirigy hormon (T3, T4) termelődik, akkor a TSH szintje megemelkedik, míg ellenkező esetben lecsökken. Ezáltal lehet következtetni pajzsmirigy hormontermelésére. A TSH normál értéke 0,4-4,5 mIU/l, ám az endokrinológusok inkább 2,5 mIU/l-ben maximalizálják. Teherbeeséskor azonban az 1 mIU/l körüli érték a legideálisabb. Érdemes viszont tudni, hogy a terhesség előrehaladtával a pajzsmirigy több hormont termel - ez normálisnak számít addig, amíg a referencia tartományon belül maradnak az értékek. (1. trimeszter: 0,1-2,5 mIU/L, 2. trimeszter: 0,2-3,0 mIU/L, 3. trimeszter: 0,3-3,0 mIU/L)
Gyógyszerrel kezelhető a probléma
A pajzsmirigyzavarok döntő többsége gyógyszerekkel sikeresen kezelhető. Így ha valakinél vetélés után kiderül, hogy valamilyen pajzsmirigy problémával küzd, az orvos valószínűleg gyógyszeres terápiát ír majd elő, amely normalizálja az értékeket. Pajzsmirigy-túlműködés esetén az is előfordulhat, hogy a fokozott hormontermelést strúma váltja ki. Ilyenkor nem biztos, hogy elegendő a gyógyszeres kezelés, műtéti beavatkozásra is szükség lehet.