Akár 2,5 évvel rövidebb lehet azoknak a nőknek a termékeny időszaka, akik 1-es típusú diabéteszben szenvednek - derült ki egy friss tanulmányból, melyről a MedScape portál is beszámolt. A kutatók a veleszületett anyagcsere-betegséggel élő nőknél az első menstruációtól ( menarche ) a menopauza bekövetkeztéig tartó termékeny időszak hosszát vizsgálva jutottak erre a következtetésre. Megállapították továbbá, hogy a reproduktív periódus csak azoknál a nőknél rövidül le, akiknél az 1-es típusú diabéteszt még az első menstruációs ciklus megkezdése előtt diagnosztizálták.
"Az eredmények fényében fontos, hogy az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdő nők tisztában legyenek azzal, hogy valamivel korábban előtérbe kell helyezniük a családalapítás gondolatát, hiszen ez a 2 év rengeteget jelenthet a gyermekvállalás szempontjából" - emelte ki Tina Costacou, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette, az új felfedezés a kardiovaszkuláris betegségek és a csontritkulás kockázatának szempontjából is fontos, hiszen a korai menopauza bizonyítottan összefüggésbe hozható ezen betegségek emelkedett rizikójával.
Később kezdenek menstruálni, és hamarabb lépnek a változókorba
A Menopause című folyóiratban is publikált tanulmány elkészítéséhez a Pittsburgh-i Egyetem kutatói egészséges és 1-es típusú diabéteszben szenvedő nőktől származó adatokat vetettek össze. Ezekből világosan kirajzolódott, hogy az anyagcsere-betegséggel küzdők esetében az első menstruáció átlagosan 0,6 évvel később jelentkezett (12,6 éves kor helyett 13,2 éves korban), ám ezt a késést nem tapasztalták azoknál a nőknél, akiknél a menarche után diagnosztizálták a kórt (nekik átlagosan 12,2 évesen jött meg az első menstruációjuk). Emellett a szakemberek arra is felfigyeltek, hogy a menopauza korábban utolérte az 1-es típusú cukorbeteg nőket, átlagosan 58,7 évesen, szemben a másik csoporttal, akik átlagosan 64 éves korukra estek túl a változókoron. Ezzel összességében 2,5 évvel volt rövidebb az első menstruáció bekövetkezte után 1-es típusú diabétesszel diagnosztizált nők termékeny időszaka, mint egészséges társaiké.
Egyelőre ismeretlenek az okok
A tanulmány szerzői kiemelték, egyelőre még nem tisztázott, hogy a jelenség hátterében pontosan milyen okok állhatnak. Úgy sejtik, hogy az endogén inzulinhiány, a hiperglikémia és a hiperinzulinémia megzavarhatja az agyalapi mirigy hormontermelését, amelyek a petefészkek működését is szabályozzák. "A hasnyálmirigy által termelt inzulin nagy része a májba kerül, és a szervezet a szükséges mennyiséget juttatja el a szövetekbe. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők szervezete azonban nem termel inzulint, azt kívülről, injekcióval kell bejuttatniuk a betegeknek, így az mindenhova eljut - ez összefüggésben lehet a petefészkek korai öregedésével" - tette hozzá a tanulmány vezetője. Egy másik hipotézis szerint a hiperglikémia és az oxidatív stressz játszhat szerepet a petefészkek idő előtti öregedésében.