Azoknak a jövendőbeli apáknak, akik dohányoznak, és meg akarják óvni családjuk egészségét, kint kellene dohányozniuk - derül ki egy koreai kutatásból, mely az American Journal of Epidemiology legfrissebb kiadásában jelent meg.
A vizsgálatban 63 anya-apa-újszülött trió vett részt. A résztvevő anyák egyike sem dohányzott, és egyiküket sem érte másodlagosan rendszeres dohányfüst otthonukon kívül. 27 családban egyik szülő sem dohányzott, 27 családban az apák csak kint a szabadban dohányoztak, míg 9 családban az apák bent is dohányoztak.
Azoknak az anyáknak a haja, akik dohányzóval éltek együtt, lényegesen több nikotint és melléktermékét, cotinint tartalmazott Seong és munkatársai szerint, ám nem találtak szignifikáns különbséget a dohányzó és nem dohányzó apák csecsemőinek nikotin és cotinin szintjei között.
Ugyanakkor, mikor a kutatók külön megvizsgálták a kinti és benti dohányzást, magasabb nikotinszintet találtak a bent dohányzók csecsemőinél a kint dohányzókéhoz képest.
Átlagos nikotinszintekhez viszonyítva a bent dohányzó férj feleségét a férj füstfogyasztásának 7,4 százaléka éri, miközben az anya által beszívott füst 16,7 százaléka átjut a magzathoz.
"Felfedezéseink azt jelzik, hogy az apai otthoni dohányzás jelentős magzati és anyai dohányfüst expozíciót jelent. Emellett azt is felfedeztük, hogy az apai kinti (szabadban történő) dohányzás jelentősen csökkenti a dohányfüst szintjét, amelynek a dohányzó felesége és magzata ki van téve" - írták a szerzők.
Animáció: HáziPatika.com