A nők kognitív teljesítménye a menstruáció ideje alatt jóval magasabb, még akkor is, ha adott esetben kellemetlen panaszok gyötrik őket – számol be a University College London kutatásának eredményéről a Scince Alert.
A hormonok változása áll a háttérben
A szóban forgó tanulmány azt próbálta megérteni: miért sokkal magasabb a sérülések aránya a női sportolóknál, mint férfi társaiknál. Az eddigi kutatások szerint az agyműködésben a ciklus során olyan változások következnek be, amelyek befolyásolhatják a sportolók teljesítményét, esetleg hajlamosabbá teheti őket a sérülésekre. A női sportolók gyakran számolnak be arról, hogy az ovuláció környékén ügyetlennek érzik magukat, vagy hogy teljesítményük romlik a menstruációs ciklusuk második felében, ám az ezt mérni próbáló tanulmányok eddig nem voltak meggyőzőek.
A hormonális változások lazíthatják az ízületi szalagokat és ínakat, ami a hónap bizonyos időszakaiban több sérüléshez vezethet. Az ízületek lazulása azonban nem magyaráz meg valamennyi sérülést, például az agyrázkódásokat és az izomhúzódásokat, amelyek szintén gyakrabban fordulnak elő a ciklus bizonyos időszakában.
A mostani kutatásra 241-en jelentkeztek önkéntesnek. Egy hónapban többször is megvizsgálták a 96 férfi sportolót, a 105 női sportolót, akik menstruáltak, és 47 olyan nőt, akik rendszeresen fogamzásgátlót szedtek. Egy sor online kognitív tesztnek vetették őket alá, amelyek célja az volt, hogy utánozzák a sportolók agyának teljesítményét. Mérték tehát a gondolkodás gyorsaságát, a reakcióidőt, a térbeli információk feldolgozását, illetve a fókuszálást.