A leggyakoribb hüvelyfertőzés, a bakteriális vaginózis (BV) nők ezreinek okoz kellemetlen napokat időről időre. A fertőzés oka a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása. Ilyenkor a hüvelyi pH lúgos irányba tolódik, a tejsavbaktériumok száma csökken, és elszaporodnak a kórokozó baktériumok, mint amilyen az E.coli.
Honnan tudhatom, hogy bakterális vaginózisom van?
A bakteriális vaginózis vezető tünete a bőséges híg, szürkésfehér színű hüvelyi folyás, melyhez esetenként csípő, viszkető érzés is társulhat. A váladék jellegzetes, halra emlékeztető szaga szex után még intenzívebbé válik. A fertőzésen áteső nők fele azonban nem tapasztal semmilyen tünetet.
A bakteriális vaginózis többnyire nem okoz komoly gondot, de mindenképpen érdemes kivizsgáltatni nőgyógyásznál. A vizsgálat során az orvos mintát vesz a hüvelyváladékból és egy teszt segítségével megállapítja, hogy fennáll-e a fertőzés.
Mi okozza?
A bakteriális vaginózist a hüvely természetes flórájának megváltozása okozza. A fertőzésnek leginkább a szexuálisan aktív nők vannak kitéve, de előfordulhat olyanoknál is, akik nem élnek szexuális életet. A fertőzés összefüggésbe hozható egy új partnerrel, illetve a gyakori partnerváltással, de hajlamosító tényező a fogamzásgátló spirál is. Bár ez nem klasszikusan szexuális úton terjedő betegség, mégis kiválthatja a szexuális aktus is.
A bakteriális vaginózis terhesség alatt is előfordulhat, de az esetek többségében nem okoz komplikációt. Elhanyagolt esetben azonban vetéléshez vagy koraszüléshez vezethet, ezért várandósság esetén mindenképpen érdemes kikérni a kezelőorvos tanácsát.
Hogyan kezelik?
A bakteriális vaginózis gyógyszeres kezelése antibiotikummal történik, ami a nőgyógyász feladata. A kezelőorvos szükség esetén javasolhatja a partner kezelését is. A betegség hajlamos a kiújulásra, az esetek nagy százalékában a fertőzés három hónapon belül visszatér, ezért az alapkezelést követően az orvos fenntartó kezelést rendelhet el. Ilyenkor a hajlamosító tényezők felderítése és azok kiiktatása kulcsfontosságú. Az esetek egy részének hátterében a szex, illetve a menstruáció áll.
Hogyan előzhető meg?
A bakteriális vaginózis megelőzéséért sokat tehetünk azzal, ha megfelelően tisztálkodunk: a nemi szervek környékén sima szappan használata ajánlott az illatosított készítmények helyett, valamint fürdés helyett inkább a zuhanyozást javasolják a szakemberek.
Az intim dezodorok használata sem ajánlott, mint ahogy az sem, hogy fertőtlenítő folyadékot öntsünk a fürdővízbe. Bizonyos mosószerek szintén irritációt okozhatnak, és mivel az erős dohányzás ugyancsak hajlamosít erre a betegségre, ezért (is) érdemes leszokni a cigarettáról.
A hüvelyi fertőzés gyakrabban fordul elő menstruációt követően, mert a hüvelyben lévő vér megváltoztatja a pH-értéket, és felboríthatja az egészséges egyensúlyt. Ennek kiküszöbölésére gyakran kell tampont cserélni és a betétet sem javasolt hosszú ideig használni.
A tavaszi, nyári időszakban különösen érdemes odafigyelni a megfelelő ruházatra: kényelmes, lehetőleg pamutból készült fehérneműt viseljünk. Úszás, strandolás vagy izzasztó sporttevékenység után cseréljük a vizes fehérneműt tiszta, száraz alsóra. Szállodákban fürdés előtt és után is ajánlott zuhanyozni, a szaunában pedig mindig üljünk törölközőre, lepedőre, és soha ne a csupasz padra.