A császármetszés úgynevezett szülésbefejező operációnak számít. Az orvosi beavatkozás akkor szükséges, ha a magzat vagy az anya egészsége, élete veszélybe kerül. Előfordulhat, hogy a magzatnak már a méhen belül kialakul olyan alapbetegsége vagy állapota, amely lehetetlenné teszi a hüvelyi szülést , mivel a magzat egészségkárosodását eredményezné. Ilyen lehet többek között valamilyen súlyos magzati fejlődési rendellenesség.
A beavatkozás történhet az anya védelmében is, például olyan alapbetegség esetén, amely egyszerűen kizárja a hüvelyi szülés lehetőségét. Császármetszést indokolhatnak egyes gerincbetegségek, korábbi hasi műtétek, súlyos anyai szív- vagy tüdőbetegségek, bizonyos fertőző betegségek (súlyos gombás megbetegedések, HIV, nemi herpesz stb.), kezelhetetlen terhességi magas vérnyomás, terhességi mérgezés (toxaemia), valamint a diabétesz súlyos formái. Amennyiben a méhlepény idő előtt leválik, a kialakuló súlyos vérzés miatt mind az anya, mind a magzat élete veszélybe kerül.
Esettől függően a beavatkozás elvégzéséről mindig a szülész-nőgyógyász szakorvos dönt. A beavatkozáshoz a műtétet megelőzően beleegyező nyilatkozatot kell aláírni, amely tájékoztatja az anyát a műtét lehetséges mellékhatásairól is.
Tervezett császármetszést többnyire nagy eséllyel bekövetkező egészségkárosodás megelőzése miatt végeznek. Ilyen többek között a magzat harántfekvése (keresztben fekvése) a méhen belül. Mivel a szülés során ilyen esetben a magzat megsérülhet, előre tervezetten végzik el a műtétet. Amennyiben a tervezett császármetszés időpontja előtt mégis megindul a szülés, és a műtét indoka továbbra is fennáll, akkor a császármetszést minél hamarabb el kell végezni.
A sürgősségi császármetszés célja az életmentés, a kiváltó ok ugyanis a magzatra, az anyára vagy mindkettejükre veszélyes lehet. Általában a terhesség vagy közvetlenül a szülés alatt alakul ki olyan előre nem várt, egészségkárosodáshoz vezető szövődmény, amely azonnali beavatkozást igényel. Indokolhatja továbbá fájásgyengeség, ikerszülés , vagy a koraszülés egyes esetei. Mivel ilyenkor az orvosok mindent a gyorsaságnak rendelnek alá, a műtét lefolyása eltérhet az időzített császármetszés menetétől.
Császármetszés esetén fertőtlenítést és a has lemosását követően az altatóorvos dönt az érzéstelenítés módjáról. Rendkívül sürgős esetben kizárólag az anya és a magzat számára legkedvezőbb megoldás jöhet szóba. Mivel hasi nagyműtétről van szó, fennáll a környező szervek (hólyag, belek) sérülésének kockázata, a műtét után pedig hasi problémák, fájdalmak, letapadások, összenövések is kialakulhatnak. Későbbi terhességek esetén megnő a méhrepedés , a méhen belüli elhalás, az elöl fekvő, illetve kóros mélységben tapadó lepény kockázata, és gyakran a következő szülések is csak császármetszéssel fejezhetőek be. A műtétet követően előfordulhatnak sebgyógyulási zavarok is.