Honnan tudhatjuk, hogy minden rendben van a ciklusunkkal és a hormonjainkkal? Nos, a nők többsége két dolgot figyel rendszeresen: azt, hogy hány napra jön meg a menstruációjuk, illetve azt, hogy milyen színű a távozó menstruációs vér. Tény, hogy mindkettő fontos visszajelző az egészségi állapotunkról, ám ezeken kívül is vannak olyan, apróságnak tűnő dolgok, amikre érdemes odafigyelni.
1. Két menstruáció között átlagosan 23-35 nap telik el
A gyógyszerészként dolgozó, de szakorvosnak készülő Amina Khan, a TikTok-oldalára töltött videóban elmondta, a két menstruáció közötti időszak nem lehet rövidebb 23 napnál és nem lehet hosszabb 35 napnál. Ha azok közé tartozol, akiknek ennél rövidebb, vagy épp hosszabb a ciklusa, érdemes hormonális kivizsgálást kérni, a szakértő szerint ugyanis ez hormonális egyensúlyzavarra utalhat.
2. A menstruáció nem jár extrém fájdalommal
Tudtad, hogy a menstruáció idején érzett görcsökért, a méh falában található izmok összehúzódása okolható? Pontosan ezek miatt az összehúzódások miatt nem létezik olyan, hogy teljesen fájdalommentes menstruáció. „Egy kis diszkomfort ilyenkor teljesen normális” – nyilatkozta a Daily Mailnek dr. Amit Shah nőgyógyász, aki hozzátette a menstruációs görcsök intenzitása személyenként eltérhet. „Azok, akik rendszeresen tapasztalnak ilyenkor már-már elviselhetetlen fájdalmakat, mindenképp keressék fel a nőgyógyászukat.”
3. A menstruáció 3-7 napig tart
Miközben a nők többségének átlagosan 5 napig tart a menstruációja, a Daily Mail által megkérdezett szakemberek szerint normálisnak tekinthető a 2 napig tartó és az egy hétig elhúzódó menstruáció is. Szakorvost akkor érdemes felkeresni, ha a vérzés rendszeresen elhúzódik, ez ugyanis utalhat a méh betegségeire, hormonális rendellenességekre és szélsőséges esetben rákra is.
4. Nincs PMS
Hiába érint egyre több és több nőt, a premenstruációs szindróma valódi okait még ma is csak találgatják az orvosok. A legvalószínűbb, hogy a kellemetlen tüneteket (izgatottság, puffadás, mellérzékenység, idegesség) a hormonok szintjében bekövetkező változások okozzák. Röviddel a menstruáció előtt, a női szervezetben megnő az ösztrogén és csökken a progeszteron mennyisége. A szakemberek szerint ez a változás hat az agyban termelődő dopamin és szerotonin mennyiségére, így hangulatváltozást eredményez.
5. A menstruációs vér világos vagy sötétvörös
Miközben a világos és a sötétvörös menstruációs vér is ugyanúgy egészséges ciklusra utal, a szakemberek szerint mindenképp érdemes orvoshoz fordulni akkor, ha a menstruációs vér
- barna, esetleg fekete (ez ugyanis a vetélés egyik jele),
- rózsaszín (vérszegénység, esetleg korai menopauza tünete),
- narancssárga (fertőzés jele),
- szürke (vetélés, esetleg fertőzés okozhatja).