A menopauza egyik leggyakoribb és legzavaróbb tünetének tartott hőhullámok megzavarhatják az alvást, kimerültté tehetnek és igen kellemetlenül is érezhetjük magunkat miattuk, főként, hogy egy ilyen tünet pár másodperctől akár egy óráig is tarthat. Az erre javasolt fő kezelési módszer a hormonpótlás , ehhez viszont sokan nem mernek folyamodni, mivel a kezelés mellékhatásaként fejfájás és gyomorégés jelentkezhet, illetve sokan félnek attól, hogy mellrákot okoz.
A négy hónap elteltével a kutatók megvizsgálták, milyen gyakoriak és milyen erősségűek a nők által tapasztalt hőhullámok . A kontrollcsoportban részt vevő nők heti átlag 49 hőhullámot éltek meg, míg azok, akik naponta rendszeresen jártak edzeni, csak átlag 23-at, ezek erőssége pedig becsléseik szerint csak harmada volt az “általában érzett” hullámoknak.
A kutatást vezető Dr. Helen Jones szerint ez főként annak köszönhető, hogy a sport hatására testünk jobban képes szabályozni a testhőmérsékletet. Amikor érezzük a hőhullám közeledését, testünk kontrolláló rendszere jobban kezeli a helyzetet, csökkenti az izzadást és a véráramlás sebességét is mérsékli.
Kutatótársai hozzátették: azoknak sem kell aggódniuk, akik nem szeretik az edzőtermeket , hiszen más jellegű testmozgás is segíthet: a kertészkedés, gyepnyírás vagy bármely más ház körüli munka is jó alternatíva lehet. Mindezek mellett a sport a hangulatot és a libidót egyaránt fokozza, ezek pedig enyhítik a változókor okozta kellemetlenségeket.