A folsavval dúsított só egy sor születési rendellenesség megelőzésében is segíthet – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában a Rizikometer. Ezt az állításukat egy friss kutatás eredményeire alapozzák.
4 hónap alatt jelentős javulás látszik
Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat a ScienceDaily oldalán megosztott tanulmányra hivatkozva azt írta, most először bizonyították kutatók, hogy a folsavval dúsított, jódozott konyhasó fogyasztásával a várandós nők több súlyos születési rendellenesség kialakulásának esélyét is jelentősen csökkenthetik. Klinikai vizsgálat során kimutatták, hogy számottevően megemeli a vér folsavszintjét, ha a konyhasóval folsavat is bevisz a szervezetébe a kismama.
4 hónap után a vizsgálatban részt vevők folsavszintje a kiindulási érték 3,7-szeresére nőtt, ami megfelel a születési rendellenességek megelőzéséhez szükséges folsavszintnek” – olvasható a bejegyzésben.
Ezért elengedhetetlen a folsav
A leginkább azért fontos, hogy a terhesség előtt és alatt megfelelő mennyiségű folsav legyen a leendő anya szervezetében, hogy megakadályozható legyen az életveszélyes születési rendellenességek – például a nyitott gerinc és a koponyahiány – kialakulása. Éppen ezért az Egészségügyi Vilgászervezet (WHO) azt ajánlja, hogy a tervezett fogamzás előtt, valamint a terhesség első három hónapjában napi 400 mikrogramm folsav beviteléről gondoskodjanak a nők.