Egy gyermek születése az egyik legnagyobb öröm, amit egy család átélhet, azonban a gyereknevelés óriási munkát jelent mindkét fél számára. Az átvirrasztott éjszakák, az állandó figyelem pedig rengeteg energiát kivesz az anyukából, aki úgy érezheti, hogy évtizedeket öregszik a gyermeknevelés első időszakában. A Pennsylvania State University kutatóinak friss tanulmánya szerint már maga a gyermekvállalás is hatással van a nők testének öregedési folyamataira.
Számít, hogy hány gyermeket vállalunk
A kutatók számos olyan tényezőt megvizsgáltak, amely befolyásolhatja az öregedést, és arra jutottak, hogy a nőknél a túl kevés, és a túl sok szülés is hatással van rá. Az eredmények szerint az öregedés azoknál a nőknél volt a leglassabb, akik három vagy négy gyermeket szültek. Az öregedéssel járó változások azonban csak a menopauzát követő időszakban lassulnak le ennél a csoportnál is.
A terhesség, illetve a szoptatás időszaka alatt a nők testében számos hormonális és immunológiai változás végbemegy, amelyek főleg a menopauzát követő időszakban fejtik ki a hatásukat - mondta el Talia Shirazi, a kutatás egyik vezetője. A gyermek kihordása és táplálása az anya szervezetének energiaszintjét is befolyásolja, illetve hatással van többek között az immunrendszer működésére, az anyagcserére és a vérnyomásra. Emellett a cukorbetegség, vesebetegség és magas vérnyomás miatti halálesetek is nagyobb arányban érintik azokat a nőket, akik legalább egy gyermeket világra hoztak.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a test hogyan ellensúlyozza ezeket az utódvállalással járó negatív hatásokat, így megvizsgálták, hogy az öregedés folyamatait mennyire befolyásolja az, hogy a nő mennyi gyermeket szült. Shirazi szerint ugyanis evolúciós okok is indokolttá tennék azt, hogy a nők a gyermekvállalásba befektetett energiából visszanyerjen annyit, ami elegendő a gyermek ellátására és megóvására.
A tanulmányhoz a kutatók 4418 résztvevő adatait használták fel egy nagy országos egészségügyi adatbázisból. Ebből kiolvashatóak a reproduktív egészségre vonatkozó adatok is, beleértve a szülések számát és azt, hogy átestek-e a menopauzán, vagy sem. A kutatók a biológiai öregedés jeleit is kiszűrték az adatokból, amelyet kilenc biomarker alapján mérhetnek. Ezek érintik az anyagcsere-folyamatokat, a vese- és májműködést , a vérszegénységet és a vörösvértestek rendellenességeit, valamint az immunfunkciókat és a különböző gyulladásos folyamatokat.
A kutatók "U alakú kapcsolatot" tártak fel az élveszületések száma és a felgyorsult biológiai öregedés között. Aki ugyanis nem szült, vagy csupán egyetlen gyermeket hozott világra, annál ugyanúgy gyorsabbak voltak az öregedéssel járó testi folyamatok, mint aki hét-nyolc gyermeknek is életet adott. A három vagy négy gyermeket szülő nők szervezetében ugyanakkor az öregedéssel járó leépülés lassabb ütemben zajlott. A kutatók a pontos okokat nem tárták fel, azt azonban feltételezik, hogy a petefészekhormonok menopauzát követő jelenléte befolyásolhatja leginkább az öregedés ütemét.