A normális menstruációs ciklus 21-35 napig tart és ez a szám elég fix minden hónapban. Ha eltérés mutatkozik, akkor valamilyen probléma áll fenn. A túl rövid vagy túl hosszú ciklusok, vagy a rendszeresen kimaradó menstruáció hatással lehet a termékenységre, ezért ezeket az esteket abnormális ovulációnak is nevezik.
Maga a vérzés általában 3-7 napig tart és a vér nagy része az első 3 napban távozik a szervezetből. A rövid, 21 napnál kevesebb ideig tartó menstruációs ciklus azt mutatja, hogy az ovuláció nem történt meg. Ahogy a nő öregszik, a ciklus ideje eleve rövidül, mivel a vele született petesejtmennyiség szép lassan lecsökken, és jelzi, hogy hamarosan eléri a változó kort.
A ciklus időtartalma fontos egészségi kérdésekre adhat választ
A petesejtcsökkenés hatására az agy több tüszőérést segítő hormont (FHS) bocsát szabadon, emiatt az ovuláció is előbb következik be. Idősebb korban tehát a menopauza előjele lehet a rövidebb ciklus, míg a 20-as éveikben járó nőknél inkább a méh valamilyen betegségére utal, ami miatt az nem termel elegendő ösztrogént vagy petesejtet.
A hosszú, 35 napnál tovább tartó ciklus - esetleg a ciklus kimaradása - arra utal, hogy a vérzésért felelős progeszteron-termeléssel akadnak gondok. Mivel ettől függetlenül a szervezetben termelődik ösztrogén , a méhnyálkahártya megvastagszik és veszít stabilitásából, ami heves vérzéshez vezethet. A magas ösztrogén és az alacsony progeszteronszint a méhnyakrák okozója is lehet.
Ha a petefészek nem termel elegendő érett petét, akkor beszélünk anovulációról. Ez leggyakrabban a pajzsmirigy rossz működése, vagy a túlzott prolaktin-termelés miatt alakul ki, és gyakran vezethet vetéléshez.
Létezik úgy nevezett csendes anovuláció is, mikor a nőnek rendszeres a ciklusa, a petefészek mégsem termel egészséges petéket, és ez idővel mellrákhoz , terméketlenséghez és szívproblémákhoz vezethet. A legfőbb kiváltója a stressz, ami valószínűleg evolúciós lépés volt a veszélyes helyzetekre, amikor a szülés nem lett volna okos dolog.
Forrás: medicaldaily.com