Fogyás szülés után: ezért nem megy

Szülés után a legtöbb nő nagy félelme, hogy képtelen lesz visszanyerni a teherbe esés előtti súlyát. Természetes, hogy egy kis idő kell ahhoz, hogy újra elérhessék a versenysúlyukat, ám ha hosszas diéta árán sem tudnak megszabadulni a feleslegtől, érdemes utánajárni, mi is okozhatja a túlsúlyt. Dr. Lőrincz Ildikó nőgyógyász-endokrinológus elmondta, milyen zavarok vezethetnek a sokakat érintő panaszhoz.

Mennyi idő után lehet visszanyerni a szülés előtti alakot?

A várandósság során a nők testsúlyában nagy változások következnek be, hiszen a plusz zsírréteg mellett a vér térfogatának növekedése, a placenta, a magzatvíz és persze a baba mind-mind pluszkilókat eredményez. Érdemes tudni, hogy ha a kismama a terhesség alatt odafigyel az étkezésére és a rendszeres testmozgásra, akkor a felszedett testtömegnek csak igen kis része lesz zsír.

Ebből következik, hogy ha az anyuka egészséges életmódot folytatott, akkor a szülést és utána a regenerációt követően szépen visszanyeri régi súlyát. Amennyiben a kismama a kettő helyett kell enni elvet tartotta, akkor bizony ez hosszabb időt vesz igénybe, és megfelelő diétára, valamint rendszeres testmozgásra van szükség. Előfordulhat ugyanakkor, hogy már viszonylag sok idő eltelt a szülés után, az érintett egészségesen él, mégsem mutat kevesebbet a mérleg nyelve.

Hormonzavar állhat a túlsúly hátterében

Dr. Lőrincz Ildikó szerint egyáltalán nem ritka, amikor a nőnél a szülés után valamilyen hormonzavar alakul ki, amely gyakran túlsúlyban mutatkozik meg. Van, hogy csupán múló problémáról van szó, ugyanis megesik, hogy a szervezetnek kicsit több időre van szüksége ahhoz, hogy a normál működésre visszaálljon.

Ha odafigyelünk arra, mit eszünk, sokkal kisebb az esélye, hogy elzsírosodunk terhesség alatt
Ha odafigyelünk arra, mit eszünk, sokkal kisebb az esélye, hogy elzsírosodunk terhesség alatt

Viszont igen gyakori, hogy terhesség után a nőnél pajzsmirigyzavar alakul ki. Ennek oka, hogy a várandósság során a magzat védelme miatt az immunrendszer működése gyengül, ám a szülés után ismét felerősödik. Az érzékenyeknél ekkor pajzsmirigygyulladás léphet fel, ami gyakran a szerv alulműködésében nyilvánul meg, melynek jellemző tünete a túlsúly normál étkezés vagy diéta mellett is. A diagnózis felállításához laborvizsgálattal ellenőrizni kell a TSH, a T3, a T4 és az ATPO értékét, valamint érdemes ultrahanggal megnézetni magát a pajzsmirigyet is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jó hír azonban, hogy a probléma gyógyszeresen kezelhető, sőt az is előfordulhat, hogy 1 éven belül magától megszűnik - mondja a nőgyógyász-endokrinológus.

Mit együnk, ha pajzsmirigy-alulműködésünk van? Mivel a pajzsmirigy-alulműködés egyik leggyakoribb kiváltó oka a jódhiány, lehet összefüggés a betegség és a táplálkozás között. Mit együnk?

Pajzsmirigy-alulműködés tünetei

  • túlsúly normál étkezés mellett
  • fáradékonyság
  • szülés utáni depresszió
  • tej mennyiségének csökkenése
  • hajhullás
  • székrekedés

Forrás: Nőgyógyászati Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.