Magukat teljesen egészségesnek tartó, semmilyen alapbetegséggel nem rendelkező fiatal és középkorú emberek között okoz súlyos szövődményeket az új H1N1 influenza - derült ki abból az elemzésből, amelyet az Egyesült Államokban végeztek, amikor megvizsgálták 1400 felnőtt és 500 gyereknek az adatait, olyanokét, akik kórházba kerültek az új influenza miatt.
A CDC (az USA járványügyi és betegségmegelőzési központja) tíz állam adatait összesítette 2009 áprilisa és 2009 augusztusa között. Kiderült, hogy a szövődményes, kórházi ápolásra szorult felnőttek 46 százaléka a fertőzés előtt egészséges volt, semmilyen rizikócsoportba nem tartozott, nem volt asztmás, cukorbeteg, az érintettek nem gondolták magukra veszélyesnek az influenzát. Ezért nem lehet egy kalap alá venni az új H1N1 vírust az eddigi influenzával.
A már régebben is hangoztatott véleményeket megerősíteni látszik, hogy a 65 éven felüliek között kevesebb a szövődményes és a haláleset - mivel az új influenzatörzs genetikailag hasonlít az 1918-as spanyolnáthára, amely még az 50-es években is fel-felbukkant. Így az idősebb korosztály egy részének (nem egészének!) van valamennyi védettsége a vírussal szemben.
A mostani kutatás igazolta, hogy a legsúlyosabb megbetegedések, valamint a halálesetek a 65 év alattiak körében fordultak elő.
A szövődményes esetek megoszlása százalékban: a felnőttek 26 százaléka volt asztmás, 8 százalékának volt más krónikus tüdőbetegsége, 10 százalékának diabétesze, 8 százalékának valamely okból legyengült immunrendszere, és 6 százaléka volt terhes. A szövődmény miatt kórházban kezelt felnőttek 46 százalékuk volt teljesen egészséges, mielőtt elkapta az influenzát.
A CDC azt is megmagyarázta, hogy az állapotos nőkre miért jelent nagyobb veszélyt az influenza: a várandósok immunrendszerük átalakul, hogy a magzat ne lökődjön ki, így fogékonyabbak a fertőzésekre, ráadásul a terhesség előrehaladtával a növekvő baba a tüdőt is nyomja, ami ronthatja a légzést.