Hormonális hullámvasút: nőnek lenni jó?

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy ahány nő, annyiféle menstruáció létezik. Egy ciklus átlagos hossza általában 28 nap, de normálisnak számít, ha 24 és 35 nap között van. De mi zajlik a testünkben minden hónapban, és mi irányítja ezt a precíz működést? Mutatjuk.

28 naponként ismétlődik, mi az? Egyszerű a válasz. A termékeny korú nők életét a menstruációs ciklus különböző fázisai határozzák meg. A ciklus első napja a menstruációs vérzés kezdete, amely során a méh megvastagodott nyálkahártyája leválik és a vérzéssel távozik. Ez általában 4-7 napig tart. Már az első naptól elkezdődik a peteérés – így a második, azaz a follikuláris szakasz – is, amit a tüszőrepedés (ovuláció) követ a 12-15. napon, ilyenkor hagyja el ugyanis a petefészket a megtermékenyítésre alkalmas, érett petesejt. Ha a petesejt 24 órán belül nem termékenyül meg, felszívódik. A következő két hétben, a luteális szakaszban a petesejt befogadására készülő méhnyálkahártya megvastagszik, majd, ha a megtermékenyülés elmarad, a havivérzéssel távozik.

Míg sok nő normális ciklusról számol be, vannak, akik – különféle okokból – cikluszavartól szenvednek. Az első vérzés (menarche) a nemi érés kezdetét jelenti, általában 10-15 éves korban jelentkezik. Ilyenkor még lehet rendszertelen a havivérzés, de egy-másfél évvel később már beáll a ciklus: 28, de lehet 21-35 nap is. A menzesz 4-5 napig tart, a vér élénkpiros színű, híg, nem alvadékos, és nem kíséri erős fájdalom. Az utolsó menzesznek is van jelentősége, jelzi, hogy véget ért a termékeny életkor és elérkeztünk a klimaxos életszakaszba – mindez az 50. életév környékén.

HORMONOK JÁTÉKA: EGYSZER FENT, MÁSKOR LENT. FOTÓ: GETTY IMAGES
HORMONOK JÁTÉKA: EGYSZER FENT, MÁSKOR LENT. FOTÓ: GETTY IMAGES

De mikor beszélhetünk menstruációs cikluszavarról? Akkor mindenképpen, ha a normálisnál rövidebb vagy hosszabb ideig tart a menzesz. Az is aggodalomra adhat okot, ha rendszertelen, fájdalmas, alvadékos, a megszokottól eltérő színű, illetve túl rövid vagy ellenkezőleg, túl hosszú idő elteltével jelentkezik a vérzés. A cikluszavar is többféle lehet, így például gondot okozhat, ha a menstruáció gyakorisága eltérő (kimarad, gyakori, netán késik a vérzés), de lehet rendellenes a vér mennyisége, továbbá előfordulhat az is, hogy a menstruációtól függetlenül jelentkezik vérzés (például ciklusközi pecsételő vérzés, barnázás), illetve az sem jó, ha a menstruáció fájdalommal, görcsökkel, gyengeséggel jár.

A hormonális fogamzásgátlók mellékhatásaival kapcsolatban sok kérdés felmerülhet, még akkor is, amikor már el szeretnénk hagyni a gyógyszert.

Egyszer fent, máskor lent. Hormonok játéka?

Néha úgy érezzük, mintha egy hormonális hullámvasúton ülnénk? Jól érezzük. A jól átgondolt és rendszeresen ismétlődő folyamatot bizonyos hormonok összehangolt, többszintű működésének köszönhetjük. De melyek ezek a hormonok? E finom gépezet működését az agyban, illetve a petefészkekben termelődő hormonok garantálják. A két leggyakrabban említett nemi hormon – a tüszőhormon (ösztrogén) és a sárgatesthormon (progeszteron) – a petefészkekben, míg az anyaszerep kialakításában is nagy szerepet játszó prolaktin az agyban termelődik.

Ha az ösztrogénről, azaz a tüszőhormonról beszélünk, akkor elsőre az érlelés és a megágyazás szavak juthatnak eszünkbe. Miért is? A központi hormonok vezérlésével indulnak érésnek a petefészkek tüszőiben a petesejtek, ezzel készülnek fel a megtermékenyülésre. Mindeközben megindul az ösztrogénhormon-termelés is, elősegítve ezzel a méhnyálkahártya menzesz utáni regenerálódását és megvastagodását, hogy majd újra megfelelő feltételek várják a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A progeszteronnak, azaz a sárgatesthormonnak a befogadás szerepe jut. A menstruációs ciklus félidejénél bekövetkező ovuláció, azaz tüszőrepedés után az immár érett petesejt a méhüreg felé veszi az irányt. A visszamaradt tüsző, vagyis a sárgatest pedig elkezdi termelni a progeszteront, hogy a méhnyálkahártya átalakulhasson, és megfelelő legyen a megtermékenyült petesejt befogadására. Ha sikerült a fogantatás, akkor e hormon még három hónapon át segíti a terhességet. Megtermékenyülés hiányában a megvastagodott méhnyálkahártya a havivérzéssel távozik.

Anyává válni nem egyszerű dolog, de ebben segíthet az agyban termelődő prolaktin. A hormon mennyisége ingadozhat, a terhesség kilenc hónapja alatt akár tíz-húszszorosára is emelkedhet a szintje, mivel fő feladata a terhesség megtartása mellett a tejelválasztás segítése. A terhességtől függetlenül is termelődik a nők szervezetében, ilyenkor viszont az a jó, ha csak kevesebb mennyiségben. A magasabb hormonszint ugyanis valamilyen zavart jelezhet, csökkent petefészek-működést, cikluszavart vagy meddőséget okozhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Cikluszavar. Nem kérdés, hogy kezelni kell

Ne törődjünk bele, ha nem normális a ciklusunk! Ahhoz, hogy rendezni tudjuk a menstruációnkat, érdemes pontosan követnünk, mikor kezdődött és mikor ért véget – és ebben már ingyenes letölthető telefonos applikációk is segíthetnek. Továbbá érdemes elmenni nőgyógyászhoz, hiszen egy alapos vizsgálat során kiderülhet, mi okozza a problémánkat: szervi betegségek, hormonális zavarok. Komolyan kell venni testünk jelzéseit, mert a hormonháztartás zavara meddőséget is okozhat, de előfordulhat az is, hogy a várva várt fogantatás vetéléssel ér véget.

A nőgyógyászati vizsgálatot követően – vérvétellel alátámasztva – megszülethet a diagnózis, és persze a kezelés módja is eldől. A kezelés része lehet az életmódváltás – rendszeres sport, tudatos táplálkozás, a stressz csökkentése –, gyógynövényes készítmények alkalmazása, de szóba jöhet hormonális kezelés vagy akár műtét is. Ha nincs nagyobb baj, elég lehet az életmódunkon változtatni, illetve a szervezet számára kevésbé megterhelő hormonmentes készítményekhez nyúlni. Ma már elérhetők olyan gyógyszerek is, amelyek gyógynövények segítségével rendezhetik a szabálytalan menstruációs ciklust. A barátcserje terméséből készült kivonat hatékonyságát például nemcsak a premenstruációs szindróma, hanem a magas prolaktinszint miatt kialakuló cikluszavar kezelésében is igazolták.

Már napokkal korábban érezzük, hogy meg fog jönni? Ha igen a válaszunk, akkor minket is érint a premenstruális szindróma (PMS), azaz egy olyan tünetegyüttes, amely a menstruációt megelőző néhány napban jelentkezik. Jó hír, hogy a panaszok a menstruáció első két napján meg is szűnhetnek, de addig ki kell bírni jó néhány kellemetlenebb napot. A testi és lelki tünetek igen változatosak lehetnek, lehangoltsággal, hangulatzavarral, alhasi fájdalommal, görcsökkel, falási rohamokkal, erős fejfájással vagy akár migrénnel is járhatnak. A PMS gyakran jár együtt cikluszavarral is, éppen ezért érdemes kezelni a problémát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.