Csaknem 7 millió várandós nő fertőzött horogféreggel Afrika szub-szaharai részén, emiatt náluk fokozottabb a vérszegénység kialakulásának kockázata.
A horogféreg egy bélrendszerben élősködő féregfajta, mely vérszegénységet okoz. Eddig nem igazán tudták, hogy ez is okozhatja a terhességi vérszegénységet, így nem is igazán történtek hathatós lépések annak érdekében, hogy a terhességi egészségügyi csomagba a féregirtó is bekerüljön.
A tanulmányt amerikai és brit kutatók végezték. A csapat szisztematikusan áttekintette az orvosi adatbázisokat, referencialistákat és közzé nem tett adatokat, így össze tudták hasonlítani a haemoglobin szintjét a horogféreg-fertőzöttség szintjének megfelelően a vizsgált asszonyok körében. Azt találták, hogy a fertőzöttség súlyosabb foka alacsonyabb haemolobin-szinttel járt együtt. A szerzők becslése szerint Afrika szub-szaharai részén a fogamzóképes korú nők közül 37,7 millió, a terhes nők közül pedig 6,9 millió volt fertőzött horogféreggel 2005-ben, és ezzel együtt őket a vérszegénység veszélye fenyegette.
"Az átnézett tanulmányok szinte mindegyike azt mutatta, hogy a horogféreg kapcsolatban áll a vérszegénységgel" - mondta a csapat tagja, Simon Brooker. "A féregtelenítés éppen ezért jót tesz mind az anyának, mind gyermekének."
Hozzátette azt is, hogy sok fejlődő országban a törvények értelmében a terhes asszonyoknak féreghajtót kell adni, de a gyakorlatban ez az arány elfogadhatatlanul alacsony. "Ezért támogatjuk az erőfeszítéseket, hogy minél több terhes asszony kapjon féregellenes kezelést Afrikában."
Animáció: HáziPatika.com