Az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzést a sarjadzó gombák okozzák. A betegség a hüvelyt és a külső nemi szerveket is érinti, a fertőzés hátterében általában a különböző Candida-törzsek állnak. Ezek az élesztőgombák a normális hüvelyflóra részei, szaporodásukat pedig a savas környezet gátolja. Általában akkor jelentkeznek panaszok, ha a flóra egyensúlya felborul, a kórokozók pedig gyulladásos tüneteket produkálnak.
A gombás fertőzés kockázatát növeli a túlzott intim higiénia, a szoros, műszálas fehérneműk használata és a gyakori strandolás is. A legyengült immunrendszer is hajlamosít a fertőzésekre. A betegség kialakulásának esélyét növelik bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok, a kortizontartalmú szerek, de a rákgyógyszerek is megzavarhatják a hüvelyflóra egyensúlyát. A cukorbetegségben szenvedők is hajlamosabbak gombás fertőzésekre. Ugyanakkor hormonális változások is befolyásolhatják a probléma kialakulását. A várandós nők és a hormontartalmú fogamzásgátlót szedők körében gyakrabban fordulnak elő gombás panaszok.
A gombás fertőzés tünetei
A fertőzés kellemetlen viszketéssel, égő fájdalommal, illetve túrós, törmelékes folyással jár, amihez gyakran húgyúti problémák társulnak. A duzzadt, kivörösödött szeméremajkak, a vizeléskor, intim együttlétnél jelentkező fájdalom is jellemző szimptómák. Ha évente több alkalommal jelentkeznek a hüvelygomba kellemetlen tünetei, a hatékony kezelés érdekében érdemes felderíteni a háttérben meghúzódó okokat. Ilyen lehet például a szénhidrátdús táplálkozás, a súlyfelesleg, a stresszes életmód vagy a nem megfelelő intim higiénia.
Ha segítség kell, hasznos szolgálatot tehetnek a gyógynövények
A kamilla sokoldalú gyógynövény: mivel csökkenti a kellemetlen, égő, viszkető érzést, főzete hatékony a Candida-fertőzés kiegészítő kezelésében. Ugyanakkor az ausztrál teafa illóolaja, a teafaolaj is segíthet a gombás fertőzéseknél. A teafaolaj belsőleg alkalmazva mérgező hatású, kizárólag csak bőrön, azaz külsőleg használható. Erőteljes fertőtlenítő és gombaölő hatásának köszönhetően sokrétűen alkalmazható. A teafaolaj közel 100 olyan vegyületet tartalmaz, amely potenciálisan gyógyító hatású. Kutatások szerint a teafaolaj bizonyos baktériumokat is elpusztíthat, és hatásos segítség lehet gombás fertőzések kezelésében is. Használat előtt néhány csepp olajat keverjünk el valamilyen bázisolajban, (pl. olívában), és csak ezután alkalmazzuk a bőrön. A kamilla és a teafaolaj is allergizálhat, ezért körültekintően alkalmazzuk, érzékeny bőrűek ne használják!
Fontos a fertőzés megfelelő kezelése
Pontos diagnózist nőgyógyász állíthat fel hüvelyváladék-mintából. A terápia általában helyileg alkalmazható gombaellenes kúpokkal, hüvelytablettákkal, kenőcsökkel történik. Súlyosabb esetben szájon át szedhető gyógyszeres kezeléssel egészülhet ki a kúra. A terápia során kerülendő a szexuális együttlét. Fertőzés esetén a partner orvosi vizsgálata, kezelése is javasolt, így megakadályozható a fertőzés kiújulása, ismételt átadása. Terhesség esetén rendszerint a gyógyszerek ellenjavallottak, lokális kezelésre azonban általában van lehetőség. A hüvelygomba mindenképpen kezelést igényel, elhanyagolt állapotban súlyos szövődményeket okozhat, például kismedencei gyulladást, koraszülést, bakteriális felülfertőződést.
A Micovag Plus hatásos kiegészítő kezelést nyújt
A hüvely gombás megbetegedéseinél a Micovag Plus hüvelykúp összetevői révén helyreállítja és normalizálja a hüvelyi pH-értéket, ami hasznos a kórokozó mikroorganizmusok megtelepedése ellen. Nyugtató hatásának köszönhetően enyhíti a kellemetlen viszketést és égő érzést a hüvelyben.
A Micovag Plus egyik fő összetevője a kamillából származó illóolaj, a bizabolol, amely nyugtatóhatású, ezáltal enyhíti a gyulladás okozta kínzó panaszokat. A készítmény tejsavat és bórsavat is tartalmaz, amelyek elősegítik a hüvelyflóra természetes savas közegének helyreállítását. A visszanyert egészséges egyensúly pedig képes a gombák szaporodásának gátat szabni.