Hüvelygyűrű: amit tudni érdemes róla

A hüvelygyűrű egy olyan fogamzásgátló eszköz, amely közvetlenül a hüvelyben fejti ki hatását, ugyanis lassan és szabályozottan bocsát ki hormonokat a szervezetbe.

Mit kell tudni a hüvelygyűrűről?

A hüvelygyűrű egy vaginális, helyi hatású fogamzásgátló eszköz. Tulajdonképpen egy néhány centiméter átmérőjű, speciális műanyagból készült gyűrű, amelyet a hüvelybe kell felhelyezni. Működésének lényege, hogy lassan, egyenletesen hormonokat bocsájt ki magából, ennek köszönhetően megakadályozza a fogantatást.
jókedvű nő ül telefonnal a kezében
A hüvelygyűrű ugyanolyan biztonságos, mint a tabletta. Fotó: Getty Images

Így hat a hülyegyűrű

A hüvelygyűrűből felszabaduló hormonok hatására elmarad az ovuláció, illetve megváltozik a hüvelyváladék összetétele és sűrűsége, így a spermiumok nem tudnak feljutni a méhbe. A hüvelygyűrűk progesztint (szintetikus progeszteront), illetve ösztrogént tartalmaznak. A hüvelygyűrű felhelyezése után három hétig marad a helyén, majd eltávolítják, ilyenkor menstruációszerű vérzés jelentkezik. A hüvelygyűrűt a hüvelyben található izmok tartják a helyén, még mozgás, sportolás vagy éppen szexuális együttlét alatt is.

Nézzük, mi a teendő, ha elfelejtettük bevenni a fogamzásgátlót .

A hüvelygyűrű kézzel ellenőrizhető, de elvileg nem zavaró (azok a nők azonban, akik kipróbálják, de végül mégis más fogamzásgátló módszer mellett döntenek, nagy százalékban éppen az "idegentest-érzést" hozzák fel magyarázatként). Nagyon ritkán a hüvelygyűrű elmozdulhat vagy kicsúszhat a helyéről. Ilyenkor alapos letisztítást követően azonnal ajánlott visszahelyezni, mert különben megszűnik a fogamzásgátló hatás.

Miért jó a hüvelygyűrű?

A hüvelygyűrű előnye az egyszerű használatban rejlik. Mivel tulajdonképpen csak havonta egyszer kell vele foglalkozni, nagyobb szabadságot biztosít a nőknek, mint például az orális fogamzásgátlók, melyeket minden nap ugyanabban az időben kell bevenni. Mivel a hüvelyben bocsájtja ki magából a hormonokat, jóval kisebb a szervezet hormonterhelése, így az esetleges kellemetlen mellékhatások is csökkennek (a hüvelygyűrűt használó nők körében ritkább például a hányinger, a mell érzékenysége vagy a szabálytalan, pecsételő vérzés).
Azonban a hüvelygyűrűnek is lehetnek kellemetlen mellékhatásai, ezek közül a leggyakoribbak a fejfájás, illetve a hüvelyi fertőzések. A hüvelygyűrűt használók körében jelentősen megnőhet a vénás trombózis kialakulásának rizikója, ezért használatát csak alapos orvosi vizsgálatot követően szabad elkezdeni. A hüvelygyűrű nem javasolt 35 éven felülieknek, dohányosoknak, véralvadási zavarokkal küzdőknek, cukorbetegeknek , magas vérnyomástól szenvedőknek, illetve azoknak, akiknek gyakran van migrénje.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.