A nők nehezebben képesek alkalmazkodni a szakításhoz, a váláshoz, illetve a gyászhoz, mint a férfiak – számolt be a MedicalXPress egy friss tanulmány eredményeiről, ami az antidepresszánsok használatából vonta le a következtetéseit. A nők ugyanis gyakrabban nyúlnak hasonló élethelyzetekben gyógyszerhez. És bár az újbóli párkapcsolat mindkét nemnél az antidepresszánsok használatának enyhe csökkenésével járt, a tanulmány eredményei szerint ez a nőknél különösen rövid ideig tartott.
A férfiak könnyebben továbblépnek
A kutatók szerint a népesség elöregedése miatt a magas jövedelmű országokban egyre több az ötven éven felüliek között a válás. A későbbi életkorban jelentkező depresszió is gyakori: az 55 év felettiek 10-15 százaléka tapasztal klinikai tüneteket. A vizsgálat során 1996 és 2018 között követték nyomon az antidepresszánsok használatának mintázatát 228 644 olyan 50 és 70 év közötti finn érintettnél, akik váláson, párkapcsolati szakításon vagy gyászon mentek keresztül. Az eredmények szerint haláleset vagy párkapcsolat felbomlása után több férfi, mint nő lépett újra párkapcsolatba, és kimutathatóan több nő szedett kedélyjavítókat.
Megfigyelték az antidepresszánsok használatának kis mértékű csökkenését az újbóli párkapcsolat hatására, de ez csak ideig-óráig tartott, idővel a gyógyszerfogyasztók nagy része ismét visszatért korábbi szokásához. Ez alátámasztja a korábbi kutatásokban dokumentált mézeshetek hatását, különösen a gyászolók körében. Bár a nemi szerepek közötti különbségek segíthetnek megmagyarázni a nőkre gyakorolt súlyosabb mentális egészségügyi következményeket, a nők általában jobb szociális hálózatokkal rendelkeznek, mint a férfiak, ez pedig segíthet enyhíteni az érzelmi stresszt – magyarázzák a kutatók.