Ha hüvelyflóránk kényes egyensúlya felborul, védtelenné válunk a betolakodó kórokozókkal szemben, és elszaporodhatnak a hüvelyben egyébként természetesen jelenlévő gombák is - ilyen például a Candida albicans nevű sarjadzógomba faj, aminek a jelenléte normális esetben szükséges a szervezetünk működéséhez, és csak akkor okoz panaszokat, ha kóros mértékben elszaporodik.
Ennek veszélye fokozott például a cukorbetegek körében, ugyanis a magasabb vércukorszint következtében a hüvelyhám is érzékenyebb a gombás fertőzésre. De a szoros, nem szellőző, valamint műszálas fehérneműk és nadrágok is kedvező környezetet teremtenek a gombák szaporodásának.
A hüvelygomba tünetei
A hüvely gombás fertőzésének tünetei vagy külön-külön, vagy egyszerre, különféle intenzitással jelentkezhetnek. Ezek a következők lehetnek:
- a külső nemi szervek és a hüvelybemenet viszketése, égő érzés
- erős fehér vagy sárgás, túrós folyás
- kivörösödés intim tájékon
- közösüléskor tapasztalt égő, csípő érzés, fájdalom
A hüvelygomba kezelése
Fontos, hogy ne szégyelljünk segítséget kérni, és a tünetek megjelenése után minél előbb forduljunk szakorvoshoz. A pontos diagnózishoz ugyanis akár a hüvelyből vett kenet laboratóriumi elemzésére is szükség lehet. Igazolt gombás fertőzés kezelésére az orvos valamilyen gombaellenes készítményt javasol majd: hüvelykúpot, esetleg hüvelytablettát, de előfordulhat az is, hogy szájon át szedhető gyógyszer lesz a megoldás.
A hüvelygomba elleni kezelés során, illetve azt követően szükség van a hüvelyflóra helyreállítására is. Ebben segíthet a Micovag Plus hüvelykúp, amely vény nélkül kapható a patikában. A kúp nyugtató hatásának köszönhetően enyhíti a gombás hüvelyfertőzés kellemetlen tüneteit, visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, mely rendkívül hasznos a kórokozó mikroorganizmusok megtelepedése ellen.