Emlőműtét eltávolításán átesett, iskolázatlan fekete nők, kis valószínűséggel veszik igénybe a helyreállító plasztikai műtétet - derül ki a Johns Hopkins Egyetem felmérése szerint.
Gedge Rosson, a plasztikai sebészet egyik adjunktusa által vezetett felmérés során 17 925 fekete- és fehér, 1995 és 2004 között emlőeltávolításon átesett nőt vizsgáltak.
Közel 28 százalékuk jutott a műtétet követően azonnal helyreállító beavatkozáshoz. A felmérést végzők megállapították, hogy a legfeljebb középiskolai végzettség, a belváros, elsősorban fekete lakosságú területein való élet, valamint a magasabb kor egyaránt olyan tényezők, melyek csökkentették annak valószínűségét, hogy a beteg igénybe vette a plasztikai műtétet.
Ezzel szemben a jómódú, tanult és inkább külvárosban élő nők körében a helyreállító műtétek aránya jóval magasabb volt. Azon fehér nők is kisebb arányban estek át a rekonstrukciós műtéten, akik szegény fekete lakosságú környéken éltek. Rosson állítása szerint, a közösség, amelyben egy beteg él, nagyon nagy hatással lehet, arra, hogy egy beteg hozzájut-e a rekonstrukciós műtéthez. Afro-amerikaik számára kevésbé ajánlják a plasztikai sebészeket, vagy ha mégis, úgy csak kevés esetben keresik fel ténylegesen a szakembert. Még az orvossal történő találkozás során sem mindig hívják fel eléggé a beteg figyelmét a plasztikai műtét lehetőségére.
A megoldás az emlő rekonstrukciós műtétek előnyeiről szóló szélesebb körű felvilágosító programok indítása lenne, különös hangsúllyal a kisebbségi közösségekre nézve - mondják a kutatást végzők.
Animáció: HáziPatika.com