Szigoríthatják az abortusztörvényt?
A kormány őszi jogalkotási programjában - melyet Semjén Zsolt KDNP-s miniszterelnökhelyettes már korábban megküldött Kövér László házelnöknek - az egészségügyi, egészségbiztosítási és gyógyszerészeti tárgyú törvénymódosítási rubrikában szerepel az is, hogy októberben az EMMI "pontosítani kívánja a terhességmegszakítással kapcsolatos szabályokat is" - tájékoztat az atv.hu .
Van, aki szerint a védőnőkkel kapcsolatos szabályozás módosítása "hat ki" az abortusz szabályozásra is , és van, aki úgy tudja: egy civil kezdeményezésről van szó. "A pontosítás nem jelent érdemi, tartalmi módosítást, nem lesz szigorítás" - legalábbis a portál által megszólaltatott politikusok nem tudnak ilyesmiről.
Mit jelent a szabályok pontosítása?
Az Alaptörvény II. cikke is azt mondja ki, hogy "Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg", ebből viszont nem következik szigorítás - mondták most is a kormányoldalon.
Az 1997-es egészségügyi törvény szerint bármely orvos megtagadhatja egy páciens ellátását, ha erkölcsi felfogása, lelkiismereti vagy vallási meggyőződése ezt követeli meg. Kivételt csak az képez, ha a visszautasítás veszélyezteti a beteg egészségét, abortusz esetén az állapotos nő életét. Tavaly nagy visszhangja volt, hogy 7,8 milliárd forintos fejlesztési forrást biztosítottak a Bethesda Gyermekkórháznak és a Budai Irgalmasrendi Kórháznak: a két intézmény együttműködésében egy speciális, új szülészeti-nőgyógyászati egység jön létre, a kórházak pedig cserébe vállalták, hogy nem végeznek abortuszt és hálapénzt sem fogadnak el.
A portál kérdésére, hogy mit jelent a terhesség-megszakítási szabályok pontosítása, államtitkári szinten sem tudtak válaszolni. Volt, aki azt mondta, hogy a "tudatformálás szintjén" lehet változtatás, vagy az ismeretterjesztésben, a védőnői feladatkörben - hiszen a szóban forgó egészségügyi tárgyú törvénymódosítási javaslatok is a védőnői körzetekkel, illetve azzal kapcsolatosak, hogy az egészségügyi alapellátáshoz tartozó területi védőnői ellátás nem választható szabadon. Azaz esetleg a szabadon választhatóság értelmezése érintheti a terhesség-megszakítás szabályozását.
Reagált az EMMI sajtóosztálya
Az atv.hu megkeresésére az EMMI sajtóosztálya a következőt választ küldte: "A jogalkotási programban szereplő egyes egészségügyi, egészségbiztosítási és gyógyszerészeti tárgyú törvényjavaslat több kapcsolódó szabály pontosítását célozza majd. Érdemi változás a terhességmegszakítás szabályozásában nem várható."