Mi az a méhszájseb?
A méhszájseb (ectropium) valójában nem seb, hanem hámelváltozás. Ilyenkor a méhnyakat borító hámsejtek "felkúsznak" a méhszájra, és azt is beborítják. Ezzel a jelenséggel a nők 80-90 százaléka találkozik legalább egyszer életében, és sokszor semmilyen panaszt nem okoz. Ilyenkor kezelni sem szükséges. Előfordulhat az is, hogy a méhnyaki hám önmagától visszahúzódik, vagyis a méhszájseb egyszerűen, minden beavatkozás nélkül elmúlik.
A méhnyaki hám azonban jóval sérülékenyebb, gyulladásokra hajlamosabb, kedvezőbb környezetet biztosít a kórokozók számára is, ezért ha panaszaink vannak, illetve ha a szakorvos a rendszeres rákszűrés alkalmával javasolja, mindenképpen érdemes a méhszájsebet kezelni.
Hogyan kezelhető a méhszájseb?
A legegyszerűbb módszer az ecsetelés. Ilyenkor hámroncsoló szerrel kenik be az érintett területet. Ezt egyre kevesebben alkalmazzák, mert több kezelésre is szükség lehet, és az eredményessége is kétséges. A fagyasztásos módszer kényege, hogy valamilyen folyékony gáz (például nitrogén) és egy speciális eszköz segítségével a méhszájnál található hámréteget "lefagyasztják". A hideg hatására a méhszáj felszínén található hámsejtek sérülnek, roncsolódnak, és a gyógyulás során a helyükre már az egészséges hámsejtek nőnek vissza.
Hasonló elven működik a lézeres párologtatás, csak itt nem a hideg, hanem éppen a meleg hatására roncsolódik a méhszáj felszíne. A hideg késes kimetszéses technika lényege, hogy az érintett méhszájfelszínt szikével eltávolítják, a sebet összevarrják. A hurokkimetszés, vagyis a loop konizáció is hasonló, de ebben az esetben nem szikével, hanem egy speciális elektromos hurokkal végzi el a felszín lemetszését a szakember.
Az egyes módszerek közötti választást befolyásolja természetesen a páciens méhszájsebének állapota, az eltérő hámréteg nagysága, a panaszok súlyossága stb. A fagyasztásos és lézeres kezelés gyors és kevés kellemetlenséggel jár, és a hurokkimetszés is megoldható úgynevezett egynapos sebészeti beavatkozás keretein belül. A hideg késes kimetszéshez azonban kórházi befekvés is szükséges, a műtétet pedig altatásban végzik.
A megfelelő kezelés kiválasztásánál nagyon lényeges a páciens citológiai leletének elemzése. Amennyiben ugyanis szövettani vizsgálatra is szükség van, ezt csak a hideg késes vagy loop konizációs eljárás során lehet biztosítani.