A nők vonzódnak a mély hangú férfiakhoz, ám ennek evolúciós oka még nem tisztázott, hogy miért. A mély hangú férfiakhoz a közvélemény olyan férfias tulajdonságokat társít, mint a dominancia, az erő, a nagyobb fizikum és a vonzó külső. Egy ausztrál tanulmány azonban azt a korábbi nézetet, miszerint mindehhez még jobb nemzőképesség is járulna, megdöntötte.
A tanulmány során a kutatók 54 férfitől vettek hang- és spermamintát, majd a mély férfihang, a nők ehhez való viszonya és a férfiak spermáinak minősége között próbáltak összefüggést találni. Az első eredmény nem lepett meg senkit, miszerint a nők jobban vonzódnak a mély hanghoz, és férfiasabbnak találják azt. A második eredmény azonban már váratlanabb volt, kiderült ugyanis, hogy a mély hangú férfiak spermái semmivel sem jobb minőségűek bármelyik másik férfiénál, sőt bizonyos tekintetben még gyengébbek is voltak.
A fenti eredmény azért lepte meg a tudósokat, mert mind az embereknél, mind egyéb fajoknál úgy vélték mindeddig, hogy a hímek nemzőképességéről a másodlagos szexuális jegyeik árulkodnak, azaz emberek esetében például az arcszőrzet vagy az izomzat, madaraknál pedig a színes tollazat. Ugyanakkor a hangmagasság tekintetében a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatói azt állapították meg, hogy a hozzá társított képzetek - mint a dominancia és erő - együtt járnak azzal, hogy a sperma minősége némiképp romlik. Ennek hátterében az a tény állhat, hogy a mélyebb hanggal, a dominanciával és a szexuális kapcsolatok kialakításának könnyedségével a magas tesztoszteronszint is együtt jár, ugyanakkor a több tesztoszteron ronthat is a sperma minőségén.