Korlátlan mennyiségben, olcsón, könnyen hozzáférhető formában áll rendelkezésünkre őssejt a menstruációs vérben - fedezték fel a Pittsburghi McGowan Egyetem kutatói.
A méhben lévő endometriális kötőszövetben, az úgynevezett stromában őssejteket azonosítottak.
A szövetek és a benne található erek minden menstruációs ciklus alatt kilökődnek, de néhány regenerálódásra képes sejt megmarad. Ezek a sejtek könnyen, beavatkozás nélkül összegyűjthetők a menstruációs ciklus idején. "A menstruációs vérből származó sejtek őssejtek önmaguk szaporítására képesek, multipotensek. A méh stromasejtjein hasonló multipotencia-markerek fejeződnek ki, mint a csontvelői őssejteken, ezek a sejtek részben a csontvelőből származnak" - mondta Amit N. Patel, a Pittsburghi McGowan Egyetem kutatója.
A kutatók arra jöttek rá a vizsgálatok alatt, hogy a menstruációs vérből származó őssejtek porcszövetté, csontszövetté, különböző szövetekké, szívizomszövetté, zsírszövetté és idegsejtszövetté is tudnak válni. Ráadásul gyorsan szaporodtak.
A menstruációs vér őssejtjein végzett kutatások eredményei Patel szerint "klinikai szempontból jelentősek lehetnek". A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a stromális őssejtek számos szervbe transzplantálhatóak legyenek és ott kipótoljanak egyes elhalt sejteket, helyreállítsák a szervei funkcióit.
"A kezdeti eredmények rendkívül sokat sejtetőek. További kutatások szükségesek ahhoz, hogy a szívbetegségek, cukorbetegség és neurodegeneratív betegségek kezelésének széles skáláján elhelyezzük" - foglalta össze Julie G. Allickson, a mintákat elemző és azonosító laboratórium vezetője.