Egy 2016-ban megjelent kutatás szerint a nők nagy része a menzeszt megelőző napokban csaknem ötszáz kalóriával többet visz be, mint a hónap többi napján. Ráadásul ilyenkor jóval több szénhidrátot is fogyaszt, mint általában.
A jelenség magyarázata egyrészt abban rejlik, hogy vérzés előtt a szervezetben lecsökken a szerotonin szintje. Ez okozza a hangulatingadozásokat, a rosszkedvet, amely a premenstruációs szindróma gyakori velejárója. A szénhidrátok utáni vágyakozást is ez okozza, hiszen a szénhidrátok serkentik a szerotonin termelődését, amelyre ilyenkor ki van éhezve a testünk és az agyunk.
A jelenséghez ugyanakkor más hormonoknak is közük van, amelyek szintje a ciklus egyes fázisai során változik. A peteérés és a vérzés közötti időszakban az ösztrogén és a progeszteron szintje is megemelkedik. Ilyenkor többet eszünk és jobban kívánjuk az édes ételeket. Majd a menzesz után, amikor már csak az ösztrogénszintünk magas, az étvágy csökkenni kezd. Szakértők szerint ez az oka, hogy menzesz előtt és közben annyira kívánjuk a tésztát, a csokoládét és a süteményeket - még azok is, akik alapvetően nem édesszájúak vagy a hónap többi részében könnyedén ellenállnak az édes kísértéseknek.
A menzesz előtti és alatti folyamatos éhség és csokoládé utáni vágyakozás oka tehát a hormonjainkban keresendő. Szervezetünk ugyanis így próbál hozzájutni a dolgokhoz, amelyek szintje lecsökken ebben az időszakban.
Forrás: womenshealthmag.com