A 17-45 éves nők legalább harminc százalékát érinti a baktériumok okozta hüvelyfertőzés. A bakteriális vaginosis az egyik leggyakoribb nőgyógyászati megbetegedés, amelynek fő kiváltó oka a normál hüvelyflóra kényes egyensúlyának felbomlása. Normális esetben a Lactobacillusok (más néven Döderlein pálcák) védelmet nyújtanak a fertőzésekkel szemben, savas pH-jú közeget biztosítanak. Ám ha a hüvely ökológiai egyensúlya valamilyen tényező miatt megváltozik, a tejsavbacilusok száma csökken, így a hüvely pH-ja emelkedni kezd, és elszaporodhatnak a gyulladást okozó baktériumok.
Hogyan ismerhető fel a fertőzés?
Jellegzetes tünete a szürkésfehér, halszagú folyás. A folyás intenzívebbé válhat a menstruáció és a szexuális együttlét után, a kellemetlen szag pedig az intim együttlét közben még érzékelhetőbbé, zavaróbbá válik. Nem ritka azonban a hüvelyi diszkomfortérzés, irritáció, duzzanat, és a fájdalmas közösülés sem. Fertőzésre hajlamosító tényező többek között az elhúzódó menstruációs vérzés, és a méhen belüli fogamzásgátló eszközök, a spirál, a hüvelygyűrű is növeli a betegség kialakulásának esélyét, ahogy az új szexuális partner is a kiváltó okok között szerepel. Ugyanakkor a dohányzás, az antibiotikum-kezelés, a gyakori irrigálás, a túlzásba vitt intim higiénia is erősen hajlamosítanak a betegségre. Ezeket a tüneteket érdemes komolyan venni, és jelentkezésükkor azonnal orvoshoz fordulni, hiszen fontos a gyors és pontos diagnózis, valamint a szakszerű kezelés. A hüvelyváladék alapos laboratóriumi vizsgálata igazolhatja a kórokozók jelenlétét, és segít a megfelelő terápia kiválasztásában.
Mit okozhat, ha nem kezelik?
Bakteriális vaginosis esetén csökken a hüvely természetes védekezőképessége, ami növeli a szexuális úton terjedő fertőzések kockázatát, továbbá emelkedik a kismedencei gyulladások előfordulásának valószínűsége is. Várandós nőknél jelentős komplikációt okozhat: vetélést, burokrepedést, koraszülést. Ugyanakkor a hüvelygyulladás jelentősen csökkenti a teherbeesés esélyét, de szoros összefüggés mutatható ki a hüvelygyulladás és a késői vetélés, a koraszülések előfordulása között is.
Mit tehetünk a hüvelyflóra helyreállításáért?
A tartós gyógyulás érdekében a szakorvos által előírt kezelés mellett elengedhetetlen a normál hüvelyflóra helyreállítása. Érdemes kerülni a gyakori antibiotikum-kúrákat, a kezelés ideje alatt pedig célszerű mellőzni a szexuális együttléteket. A hüvely természetes környezetének regenerálásában hatásos segítséget nyújt az egyedülálló összetételű Vitagyn C hüvelykrém.
Összetevőivel - többek között C-vitaminnal, tejsavval és ezüsttel - helyreállítja és fenntartja a hüvely savas kémhatását, elősegíti a természetes tejsavbaktérium-flóra növekedését, ezáltal megelőzi, hogy a bakteriális vaginózis kialakulásához kedvező feltételek jöjjenek létre. A benne található maltodextrin pedig szénhidrátként a tejsavbaktériumok számára biztosít tápanyagot. A Vitagyn C hüvelykrém komplex összetételének köszönhetően alkalmas a hüvelyi fertőzések kezelésének és megelőzésének kiegészítésére akár a terhesség és a szoptatás ideje alatt is.