A méhlepény szerkezete döntő jelentőségű a terhesség során, még annak hosszát is befolyásolja. Minél szerteágazóbb ugyanis a lepény, annál nagyobb felületen jut át a tápanyag a magzatba- ez a különböző fajokban gyorsítja a magzat növekedését, és rövidíti a terhesség hosszát.
Az emberi lepény nem olyan összetett, mint például a kutyáké vagy a leopárdoké, ennek következtében az emberi terhesség viszonylag hosszú.
109 emlős fajt vizsgálva kiderült, hogy egyes fajoknak igen szerteágazó a lepénye, így a nagyobb felületen több tápanyag jut az anyából magzatába. "Kiderült, hogy nem kell közvetlen kapcsolat az anyai vérrel ahhoz, hogy nagyon gyors legyen a növekedés, elég az is, hogy az anyai vér nagy felületen tudja tápanyagait átjuttatni a magzatba" - magyarázza a cikk első szerzője, Dr. Isabella Capellini a Durham Egyetemről. "Emberek esetében ujjszerű nyúlványok biztosítják a relatíve szegényes kapcsolatot az anyai szövetek és a magzat között, míg leopárdok esetében, például igen szerteágazó, nagy felületű kapcsolat biztosítja a magzatok tápanyagellátását" - tette hozzá a szakember.
Az eredményekről az American Naturalist aktuális számában jelent meg közlemény.
Animáció: HáziPatika.com