Mi az a PCOS?
A policisztás ovárium szindróma - röviden PCOS - elnevezésben az ovárium a petefészekre utal, ennek ellenére ez a betegség igen szerteágazó tüneteket okoz és több szervet érinthet. A betegséget olykor Stein-Leventhal szindrómának is nevezik két amerikai nőgyógyász, idősebb Irving F. Stein és Michael Leo Leventhal után.
Milyen testi jelek utalnak a PCOS-re?
A legszembetűnőbb PCOS-re utaló jelek a jellemzően derék és csípőtáji elhízás, a pattanásos és zsíros bőr, a férfias típusú hajritkulás és a bőrfelületek túlzott szőrösödése. A női test szőrösödése az arcon megjelenő férfias szőrzettel kezdődhet. A bajusz és szakáll képződése mellett a mellbimbók körül és a háton megjelenő szőrszálak, illetve az egészen a köldökig érő fanszőrzet jellemezheti a policisztás petefészek szindrómában szenvedők megjelenését.
Belgyógyászati problémák szintén utalhatnak a Stein-Leventhal szindrómára. Szív- és érrendszeri gondok, megváltozott vérkép (például: emelkedett triglicerid- és lipoprotein-szint), metabolikus szindróma (anyagcserével kapcsolatos tünet együttes például inzulinrezisztencia ) és a csökkent glükóztolerancia.
A PCOS tünetei közé tartozik a zsíros, pattanásos bőr is. Fotó: 123rf
Hogyan enyhíthetőek a PCOS tünetei?
A már oly sokszor említett tudatos és egészséges életmód az egyik út a petefészekcisztás tünetek enyhítésében. Az ideális testsúly elérése és megtartása esetenként már önmagában is visszaállítja a hormonegyensúlyt.
A diétás étrendnél figyelembe kell venni, hogy a policisztás petefészek szindrómában szenvedő betegek kezelése gyakorlatilag ugyanaz, mint az inzulinrezisztencia kezelése. Csökkenthetjük a férfihormonokat, ha az inzulin értékét állandó szinten tartjuk. Ezzel helyreállhat az ovuláció és a petefészek működése.
Az inzulinrezisztencia gyógyszerrel is kezelhető. Erre a célra kezdetben valószínűleg metformin hatóanyagú gyógyszereket írnak majd fel az orvosok. A férfihormonok hatásának kompenzálására, a menstruációs rendellenességekre, fájdalmakra fogamzásgátlót ajánlanak a szakemberek (amennyiben a teherbe esés nem cél).
Milyen vizsgálatokkal deríthető ki, hogy PCOS-szel van dolgunk?
Felismerése azért ütközik nehézségekbe, mert a betegek többsége az egyes tünetekre keres megoldást, míg a betegség egésze kezeletlenül marad. A jellegzetes tünetek gyanakvásra adnak okot, de pontos PCOS diagnózist csak a szakemberek által végzett vizsgálatok után lehet felállítani. Az orvos általában vérvizsgálatot, terheléses vércukormérést és hasi ultrahangot, hüvelyi ultrahangot rendel el. Ám olykor egyéb vizsgálatokra is szükség van, hogy pontosan megállapíthassák a baj forrását.
Lehet-e terhes PCOS esetén?
A PCOS nem zárja ki a teherbe esés lehetőségét, bár tény, hogy megnehezíti. Életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel enyhíthetőek a terhességet is megnehezítő tünetek és nőhet a fogamzás esélye . A babatervezés előtt mindenképpen szükségesek az orvosi vizsgálatok és a terhesség alatti folyamatos kontroll, a baba és a mama egészségének megőrzése végett.
Megelőzhető a PCOS?
Gyógyítható a PCOS?
A tudomány mai állása szerint a policisztás petefészek szindrómát nem lehet teljesen meggyógyítani, de tünetei enyhíthetőek, olykor teljesen megszüntethetőek.