Minden 25-30. csecsemő, tehát az újszülöttek körülbelül 3-5 százaléka valamilyen kisebb-nagyobb fejlődési rendellenességgel jön világra, pedig az esetek nagy része megelőzhető lenne - hívták fel a figyelmet szakemberek az Első közép- és kelet-európai konferencia a fogamzás előtti egészségről és a veleszületett rendellenességek megelőzéséről elnevezésű konferencián, Budapesten.
Az egyik legsúlyosabb fejlődési rendellenesség a velőcsőzáródási-rendellenesség, amely nyitott gerincet, agyvelő-agykoponya hiányt, agyhártya-agyvelősérvet okoz. Ennek megelőzésére az 1980-as években Magyarországon dolgoztak ki stratégiát, amikor a dr. Czeizel Endre által vezetett kutatócsoport bebizonyította, hogy folsav adásával ez a probléma megelőzhető.
"Mégis épp Magyarország az, ahol nem kötelező a folsav pótlása várandósság előtt és alatt, miközben például az Egyesül Államokban épp a magyar eredmények miatt bevezették a lisztek folsavas dúsítását" - mondta dr. Erős Erika, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet Ifjúsági és Családtervezési Osztályának vezetője.
Mivel Magyarországon a szülészeti ellátás keretében általában a 11. - 12. héten kezdik a terhesgondozást, így a szervek kialakulásának szempontjából döntő időszakban nem részesül az édesanya prevenciós ellátásban.
"Az egyes fejlődési rendellenességek száma viszonylag alacsony, az országok nem engedhetik meg maguknak hogy, mindegyik megelőzésére kutatásba kezdjenek. Ezért fontos a nemzetközi összefogás" - mondta Alison Johnson, a Natonal Center on Birth Defects and Developmental Disabilities (USA) igazgatója.
A konferencia augusztus 30-ig tart, a rendezvény védnöke dr. Falus Ferenc országos tisztifőorvos, fővédnöke dr. Székely Tamás egészségügyi miniszter. A tanácskozás egyik célja, hogy áttekintést nyújtson a fogamzásképes korú nők egészségvédelméről, a fogamzás előtti gondozás szerepéről és a veleszületett rendellenességek megelőzésének lehetőségeiről.
Kapcsolódó hír:
Terhes? Gyógyszert szed? Akkor ezt tudnia kell!
Kéky Kira