Jellemzően felszálló fertőzésről van szó, ami azt jelenti, hogy a kórokozó a húgycsövön keresztül jut be a szervezetbe. Anatómiai adottságaik miatt elsősorban a nők veszélyeztetettek, mivel a női húgyvezeték rövid, melyen keresztül a baktériumok is sokkal könnyebben feljutnak a hólyagba.
A felfázás hólyaggyulladást vagy köznapibb nevén hólyaghurutot jelent, amely kezeletlenül súlyos szövődményekkel, akár vesegyulladással is járhat. Az egyszerű, komplikációmentes húgyúti fertőzés hirtelen kezdődő panaszokkal jelentkezik: sűrű vizelési ingerrel, fájdalmas vizeletürítéssel, és változó intenzitású alhasi fájdalommal jár együtt, idősebb korban viszont megeshet, hogy a betegség szinte semmilyen komoly panaszt nem okoz. A gyulladás kezelése azonban ez esetben sem maradhat el.
Válogassunk házi patikánkból
Nem kell azonnal antibiotikumokhoz nyúlni, számos gyógynövény alapú szer segíthet enyhíteni a gyulladás okozta panaszokat. Ilyenek lehetnek például a medveszőlőlevél-kivonatot tartalmazó készítmények.
Ha pár nap után is megmaradnak a felfázás tünetei forduljunk szakemberhez
Előfordulhat, hogy a fent említett tünetek a kezelések ellenére sem javulnak néhány (4-5) napon belül, sőt tovább romlik a beteg állapota: a súlyosbodó hólyaghurut véres vizelettel is járhat, ilyenkor mindenképp szakember segítségét kell kérni. A legtöbben ilyenkor automatikusan a háziorvoshoz fordulnak, aki szükség esetén urológushoz vagy nőgyógyászhoz irányíthatja tovább a betegeket. Súlyosabb esetek kezelése jellemzően antibiotikummal történik, melyet - különösen visszatérő hólyaggyulladásoknál - vizelettenyésztés is megelőzhet. Akinél a probléma nem ismétlődik, elegendő lehet egy három napig tartó gyógyszerszedés.
Mit tehetünk a megelőzésért?
Ahhoz, hogy a betegség kiújulását megelőzzük, ajánlott megfogadni néhány tanácsot. Fontos a megfelelő higiénia és az egyenletes, bőséges folyadékfogyasztás, utóbbi azért, hogy a baktériumok nehezebben tudjanak megtelepedni a húgyutakban. A szexuális partnerek rendszeres váltogatása is elősegíti a betegség kiújulását. Maga a "felfázás" megnevezés sem teljesen alaptalan, hiszen a lehűlt testtájékon az erek beszűkülnek, a keringés gyengül, csökken a védekezésben fontos szerepet játszó sejtek száma, ez pedig kedvez a baktériumok szaporodásának. Hideg időben ezért viseljünk olyan öltözéket, ami a medencetájékot melegen tartja.