Már 2023. július 1-jétől megváltozhat a meddőségi kezelések szabályozása. A tervek szerint több rendelet is módosulna – számolt be róla a 24.hu. A változások célja az indoklás szerint az, hogy javuljon a hazai demográfiai helyzet, valamint fejlődjön a meddőségi ellátás.
Megszűnne a három hónapos várakozás
A jelenlegi szabályozás szerint az asszisztált reprodukciós beavatkozások térítésmentesen, évente akár többször is igénybe vehetőek. Az egyes meddőségi kezelések között azonban eddig 3 hónapos szünetet kellett tartani – ezt a szabályt viszont most eltörölnék, az életkor előrehaladtával ugyanis egyre inkább csökken a teherbeesés valószínűsége.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) és az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) Humánreprodukciós Igazgatósága már kidolgozta a meddőségi centrumokra vonatkozó, új finanszírozási szabályokat is. Így a szolgáltatók a jövőben az Egészségbiztosítási Alaptól a gyerekek számától függően kapnának egy fix díjat, amennyiben bizonyítható, hogy a nők a kezeléseknek köszönhetően esett teherbe.
Rengeteg magyar pár küzd meddőséggel
Magyarországon egyébként feltehetőleg minden hetedik párt érint a meddőség. Erről a problémáról akkor beszélhetünk, ha legalább egy éve – rendszeres és védekezés nélküli együttlétek mellett – nem sikerül a spontán fogantatás. A háttérben a helytelen életmódtól kezdve a különféle betegségeken ét a stresszig számos ok állhat.