A húgyhólyag akut gyulladásával járó betegség az aránál üti fel a fejét, méghozzá a szexuális aktust követően, húgyúti fertőzés miatt. Oka, hogy a helyzetből fakadó gyakoribb és akár hosszabbra nyúló szexuális együttlétek során a húgycsőnyíláson keresztül a hólyagba is eljutnak a kórokozók.
Az anatómiai viszonyok is kedveznek a fertőzések kialakulásának: a hüvely- és húgycsőnyílás olyan közel van egymáshoz, hogy a különféle baktériumok az aktus során könnyedén eljutnak a húgycsőnyílásba, majd a húgyhólyagba.
A WC-n érik be a gyanú
Gyanakodjunk, hogy baj van, ha a turbékolás után, vizeléskor csípő, égető, szúró érzést tapasztalunk, emellett pedig vizeletünk szaga, jellege is megváltozik (zavarosabb lesz, szúrósabbá válik). Gyakori tünet lehet még a medencetáji fájdalom, az állandó vizelési inger, a vizelés után is közvetlenül (mintha nem ürült volna ki a húgyhólyag). Gyakran társul a kórkép folyással, viszketéssel, illetve az aktus alatt tapasztalt fájdalommal - ilyen panaszokkal mindenképpen keressük fel nőgyógyászunkat!
Hólyaghurut: nem kell megijedni!
A kórkép eredményesen kezelhető antibiotikummal, ám ha többször-többször visszatér, akkor tenyésztést kell végezni, hogy a kórokozóval szemben célzott kezelést tudjon alkalmazni a szakorvos.
Inkább előzzük meg!
Ha aktus után gyorsan elmegyünk WC-re és pisilünk, nagy eséllyel előzzük meg a fertőzést, és az érzékenyebbeknek segíthet egy gyors mosakodás is. A bőséges folyadékpótlás elengedhetetlen, de a vizeletet ne tartogassuk sokáig a nászút alatt, különben a hólyagban is szaporodhatnak a kórokozók!
A természet ajándékaival is élhetünk: tőzegáfonyát szedhetünk kapszula formájában, ezzel edzésben tarthatjuk a húgyutakat, egy-egy csésze kamillából vagy medveszőlőlevélből főzött tea pedig eredményesen "átmos".
Nem csak a mézeshetek alatt...
Hazudnánk, ha azt mondanánk, hogy csupán a nászutasokat érintheti a probléma, hiszen a gyakori szexuális élet a hétköznapokban is hasonló következményekkel járhat. Ne kísérletezzünk otthoni gyógymódokkal, a hosszan tartó, eredménytelenül kezelgetett gyulladások ugyanis később megbosszulhatják nemtörődömségünket!