Amint kiderül, hogy egy csöppséggel bővül a család, nyomban érdemes elkezdeni a vitaminok szedését. De vajon melyik a megfelelő, és egyáltalán, melyik időszakban mire kell odafigyelnie a várandós anyukának a magzat egészséges fejlődése érdekében?
A mindentudó
A várandósság kezdetétől elengedhetetlen a folsav rendszeres szedése, amit a szoptatás ideje alatt is folytatni kell. A folsavat magzatvédő vitaminnak is hívják, hiszen 70 %-kal csökkenti a spontán vetélések és koraszülések számát, valamint a gerincvelő- és az agykárosodás, illetve a nyúlajak előfordulásának esélyét. Segíti a sejtépítést, fokozza a tejképződést. A táplálkozás révén is pótolható, de a tárolás, a hosszú főzés vagy hevítés következtében a nagy része elillan!
A csonterősítő
A kalcium elengedhetetlen a kicsi csontozatának egészséges fejlődéséhez. Ha a kismama nem fogyaszt eleget az ásványi anyagból, akkor a szervezete az ő csontjaiból, fogaiból "gyűjti össze" a baba számára szükséges mennyiséget. Emiatt különböző fogbetegségek és csontritkulás alakulhat ki az anyukánál. Főleg a második harmadtól válik fontossá a szedése!
A baba szellemi fejlődése
A várandós kismamának több vasra van szüksége a szokottnál. Mivel a növények vastartalmának csak 1-5 %-a hasznosul, így az állati eredetű élelmiszerek jobb forrásnak számítanak. Jó tudni: a C-vitamin elősegíti a felszívódását!
Ezen kívül magnéziumra, fehérjében és rostban gazdag ételekre van még szüksége a kismamának.
Természetes források
Folsav : búzacsíra, máj, káposztafélék, zöldsaláta, spenót, narancs, szőlő
Kalcium : tejtermékek, szezámmag, hal, leveles zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, olajos magvak
Vas : vörös hús, tonhal, spenót, zöldfőzelékek, gabonamagvak, száraz hüvelyesek
STOP