A nők gyakran tapasztalhatnak olyan tüneteket menstruációs ciklusuk alatt, amelyek aggodalomra adhatnak okot. Nem árt tisztában lennünk ezek létező vagy nem létező veszélyeivel, illetve a nőgyógyászati szűrés fontosságával. Hiszen számos betegség, köztük a méhnyakrákot okozó HPV-fertőzés is kiszűrhető, ha rendszeresen ellenőriztetjük magunkat. Ezeket illetően szedtünk össze olyan gyakori kérdéseket, amelyeket dr. Melczer Zsolt nőgyógyász onkológus válaszolt meg.
HPV-fertőzés
Miért fontos a méhnyakrák-szűrés?
21 éves kor felett annak, aki szexuális életet él évente érdemes elmennie méhnyakrák-szűrésre. A tapasztalatok azt mutatják, hogy akiknél valóban kialakul a daganatos megbetegedés, hosszú évekig nem voltak szűrésen. A HPV-vírus ellen sajnos az óvszer sem véd teljesen, így aki nem jár szűrésre, kockázatot vállal.
Ingyenes a HPV-oltás? Felnőttek is beadathatják?
A HPV-t elsődlegesen oltással előzhetjük meg, amely Magyarországon a kétkomponensű oltást takarja. Ezt térítésmentesen a 13. életévét betöltött hetedikes lányok kaphatják meg két dózisban. A többi korosztálynak térítéses az oltás mindkét nem számára. Alsó korhatára 9 év, felső korhatár nincs. Emellett várandós nők nem igényelhetik az oltást.
Ha egyszer már átestünk a HPV-vírus fertőzésén, védettek leszünk örök életünkre?
Nem. Ez egy olyan vírus, amely a nők méhnyakában él - nem kerül bele a véráramba, ezért az immunrendszer nem érzékeli olyan erősen, így a vírusfertőzések hosszabb ideig fennmaradnak. Ha valakinek HPV-fertőzése van, annak spontán elmúlik 1-2 év alatt általában.
Örökölhető a hajlam a méhnyakrákra?
Van genetikai háttér, azonban egyértelműen nem öröklődik. A hajlam ott lehet, de nem feltétlenül öröklődik. A méhnyakrák kialakulásánál biztosan tudjuk, hogy a HPV-vírusok okozzák a betegséget.
A P2-es rákszűrési eredmény rossznak számít?
Pozitív és negatív szűrési eredmény létezik, a P jelzésű eredmény már elavult.
Méheltávolító műtét után kell-e műteni a cisztát?
Eltávolító műtét után a petefészek bent hagyása miatt megnő a hajlam arra, hogy a petefészkekben ciszták alakuljanak ki. Ha egyszerű a ciszta, és panaszt nem okoz, akkor nem kell műtétet végezni. Az orvosok ilyenkor monitorozzák a cisztákat.
Menstruáció
Bajt jelent, ha 10 napig tart a menstruáció?
Attól függ: ha egyszer-egyszer így alakul, belefér. Menstruáció alatt orvosként csakis a vérzést értjük. Ez általában 4-5 nap. Az orvosok nem számítják bele a megelőző vagy rákövetkező pecsételő vérzést.
Miért lehet folyásom?
A női nemi szerv öntisztulása is lehet folyás , általában azonban a legtöbb nő megijed ettől a jelenségtől. Ilyenkor az intim tájak tisztítását hiszik megoldásnak: mindenféle intim mosakodógélt használnak, ami azonban nem tesz jót a hüvelyflórának. Áltisztaság-érzetet ad, éppen ezért jobb óvakodni ettől.
Kétszer jött meg egymás után: mi lehet a baj?
Ha először volt ilyen, nem jelent problémát - általában visszaáll a ciklus a rendes kerékvágásba. Az ilyen zavarok mögött leginkább lelki okok állnak, de lehet fogyókúra, sport elkezdése vagy nagy stresszhatás miatt is.
Teherbeesés
Petevezeték-elkötés mellet lehet-e teherbe esni?
Stressz miatt időnként előfordulhat, hogy kimarad a menstruáció , ez teljesen természetesnek számít. A petevezeték-elkötésnek nincs köze a hormontermeléshez.
Terhesség alatt árthat a szex a babának?
Nem probléma, egy óvatos együttlét nem árt a babának.
43 évesen vállalhatok babát?
Élettanilag kisebb az esély a teherbeesésére, vagy nehezebb babát vállalni, azonban egyáltalán nem esélytelen.
Védekezés
Változókorban mivel lehet védekezni?
Ötven felé haladva ritkul a menstruáció, nem mindig van peteérés, így nagyon ritka, hogy spontán teherbe essen egy nő. Ilyenkor már nem nagyon kell méhen belüli eszközzel védekezni.
20 évesen korai spirált használni?
Léteznek már olyan méhen belüli eszközök, amelyeket nem szült nőknek is fel lehet helyezni. Nem szült fiatal lányoknál, akik nem stabil párkapcsolatban vannak, nem ez a megfelelő, azonban stabil kapcsolatban remek döntés lehet egy ilyen eszköz.